Türk Lirası Otomobil Üreticilerinin Kurtarıcısı Oldu!

Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı dev otomobil üreticilerinin maliyetlerinin düşmesine sebep oldu. Arka arkaya zarar açıklayan şirketlerin tutunduğu tek dal TL oldu.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz dünya devleri arasında olan otomobil markalarını derinden etkiledi. Fransız markası olan Renault, 2018 yılının yarıyıl raporlarını açıkladı. Raporda dev şirketin satışlarında meydana gelen düşüş ve gelir kaybı dikkatleri çekti. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 28,6 oranında bir gerileme yaşayan firmanın yetkilileri, bu durumun başlıca sebebi olarak Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşanan ekonomik krizi gösterdi. Buna göre Arjantin pazarında başlayan küçülme de şirketin gelir kaybına sebep olan bir diğer etken.

Türk parasında son dönemlerde ortaya çıkan değer kaybı ise şirketin üretim giderlerinde pozitif etkiye sebep oldu. Yarıyıl bilançolarını açıklayan şirketin Rusya satışlarında da düşüş gözlemleniyor. Buna göre geçtiğimiz yılın Haziran ayı verilerine bakıldığında Rusya pazarında 7,7 oranında bir düşüş gözlemleniyor.

ARAÇ STOKLARINDA SIKINTI VAR

Markanın Türkiye’de birçok bayisinde araç modelleri ile ilgili sıkıntılar var. Şirket yetkilileri ise bu sıkıntıların sebebi olarak oluşan küresel ekonomik dalgalanmaları gösteriyor. Renault ile bazı alanda ortaklığı bulunan Nissan’dan gelen açıklamalarsa çok farklı değil. İran pazarında etkili olan Nissan’da hazırladığı raporda diğer üreticiler gibi ekonomik daralmadan yakınıyor. Birçok dünya ülkesinde otomobil sektöründe yaşanan krizden Avrupa’nın ise 2019 yılında etkilenmeyeceği ve satışların stabil devam edeceği düşünülüyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı