Türk Kültürü Çantalara İşlendi

Adıyamanlı ev hanımları, özel tasarım çantaların üzerine işledikleri yöresel motiflerle Türk kültürünü Dünyaya tanıtmayı planlıyor.

Adıyaman’da ev hanımlarına yönelik kurslara katılan bir grup girişimci kadın, özel tasarım çantaların üzerine işledikleri motiflerle gündem oldu. Kursta öğrendikleriyle, çantaların üzerine Türk kültürüne ait motifler yapan kadınlar, turizme de katkı sağlıyor. Yaptıkları el emekleri çantaları turistlere satışa çıkaran girişimci kadınlar, hem ilin ekonomisine katkı sağlamayı hem de bu çantalarla tüm Dünyada tanınmayı hedefliyorlar.


KURSİYERLERE TAM DESTEK

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ve özellikle kendi yörelerine ait olan motifleri seçen kursiyerler, bir ayda 30 tane çanta çıkarabiliyor. 22 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen kursta öncelikli hedef Türk kültürünün zenginliklerini Dünyaya tanıtmak. Kentin mirası olan simgeleri el emekleriyle özel üretilmiş çantalara sabırla işleyen kadınlar, bu iş için ilerleyen günlerde seri üretime geçmeyi planlıyor.

Kursun verildiği Kültür Evinin Sorumlusu ise girişimci kadınların Adıyaman başta olmak üzere Türk Kültürünü Dünyaya tanıtmak için önemli rol oynadıkları bu projeyi sonuna kadar desteklediklerini ve hatta kursiyerlerin kendi işlerini kurabilmeleri için gerekli tüm eğitimlerin de verildiğini açıkladı. Kursun girişimci kadınları ise özellikle ev hanımlarına bu tarz kursları tavsiye ettiklerini ifade ediyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı