Türk kantaron balı artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda

Deniz seviyesinden uzak ve yüksek rakımlı bölgelerden çıkarılan kantaron balı dünyanın en pahalı balı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yerini aldı. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan bal kilosu 10 bin Euro seviyesinden satışa çıkarılıyor.
Takip et
Türk kantaron balı artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de arı kolonilerinden uzakta ve deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikteki mağaradan çıkarılan kantaron balı, kilosu 10 bin Euro ile ( 96 bin TL) ile dünyanın en pahalı balı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Lezzetiyle dünyaya nam salan Türk balı Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesinde yer verilen bilgilere göre, 16 Mart’ta Centauri balının, dünyanın en pahalı balı olarak rekorlar listesine girdiği ifade edildi. Rekorun kırıldığını doğrulamak için yapılan online görüşmesinde resmi bir hakemin, balın başarısının doğruladığı söylendi.

Türk kantaron balı artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda

KİLOSU TAM 96 BİN TL

Balın, herhangi bir insan yerleşiminden ve öbür arı kolonilerinden uzakta, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte bir mağaradan çıkarıldığı söylendi. Balın, kilosunun 10 bin euro (96 bin TL) olduğu ifade edildi.

YARARI DA FİYATI KADAR ETKİLİ

Balın, geleneksel baldan çok farklı olduğu, koyu renkte ve acı bir tada sahip olduğu bilgisine yer verildi. Öte Yandan, balın magnezyum, potasyum, fenol, flavanoid ve antioksidanlar bakımından yüksek tıbbi niteliklere sahip olduğu ifade edildi. En iyi kaliteyi yakalamak için arıların bakımı konusunda geleneksel taktiklerden çok farklı olan belirli kurallara uyulduğu ve bunun da balın imalatını daha da zorlaştırdığı söylendi. Senede 2-3 defa bal hasadı yapan öbür ticari arıcıların çoğunun aksine Centauri balının senede yalnızca bir defa toplandığı ifade edildi. Karışımın değerini ve kalitesini doğrulamak için Türkiye Bilim Kurulu/gısa Enstitüsüne gönderilen numunelerle yalnızca en kaliteli malzemenin hasat edildiği söylendi.

Türk kantaron balı artık Guinness Rekorlar Kitabı’nda

“BEN ONA DÜNYA HAZİNESİ DİYORUM”

Öte Yandan, Guinness Dünya Rekorları resmi internet sitesi, Centauri Bal Kurucusu Ahmet Eren Çakırın sözlerine de yer verdi. Site, Çakır’ın Gerçek bal marketlerde ve dükkanlarda satılamaz çünkü arılar kesinlikle doğal olarak insan tüketimi için tonlarca bal yapamaz. Kimileri bunun pahalı bir bal olduğunu belirtiyor, ben ona dünya hazinesi diyorum ifadelerine de yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.