Türk kadınları için konuşup tepki çeken Afgan göçmen “Sinirlendim”

Sosyal medya üstünden Türk kadınlarına ve mültecilere yönelik çıkışlarıyla son zamanda gündemde yer verilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a hakaretler eden Afgan göçmeni Sunatullah Saadat, “İnsan ara sıra duygulanıp, sinirlenip saçma sapan konuşuyor. Sonra da pişman oluyor. Ben de çok pişman oldum. Kendi duygularımı ve gördüklerimi belirtti” şeklinde konuştu. Çektiği video ardından hakkında soruşturma başlatılan Saadat, şu anda Özbekistan’da bulunduğunu ve Türkiye’ye dönemeyeceğini belirtti.
Takip et
Türk kadınları için konuşup tepki çeken Afgan göçmen “Sinirlendim”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Türk kadınlarına ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan‘a yönelik hakaret dolu video yayınlayan Afgan göçmeni Sunatullah Saadat ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma açıldı.

“TÜRKİYE’DEN 4-5 AY ÖNCE AYRILDIM, ŞU ANDA ÖZBEKİSTAN’DAYIM”

Yayınladığı video ile Türkiye‘yi ayağa kaldıran ve tepkilerin çığ gibi büyümesi ardından yeni bir video yayınlayarak hata yaptığını kabul edip özür dileyen Saadat, kaçak yollardan gelip 1 sene yaşadığı Türkiye’den 4-5 ay önce ayrıldığını ve şu anda Özbekistan’da bulunduğunu ifade etti.

büyük tepki çeken hakaretlerle dolu o videoya dair sorularını cevaplayan Afgan göçmeni Saadat şunları belirtti;

Neden bu şekilde bir video çektin?

İzlediğim videolarda tüm Afganları zan altında bırakan, Türklerin canına, namusuna kasteden insanlarmış gibi gösteriyorlardı. Belediye başkanı (Bolu) videosu da öyle. Onları görünce halkımın çok aşağılandığını ve hakaret edildiğini düşündüm. İnsanlarımıza haksızlık yapılıyordu. Kimse beni yönlendirmedi. Kendim yaptım.

Peki söylediklerin Türkiye’ye hakaret değil mi?

İnsan ara sıra duygulanıp, sinirlenip saçma sapan konuşuyor. Sonra da pişman oluyor. Ben de çok pişman oldum. Kendi duygularımı ve gördüklerimi söyledim. Ama anlıyorum hata etmişim. Üzgünüm ve çok özür dilerim. Ama videonun hepsini yayımlamamışlar.

Yaparken bunları düşünmedin mi?

Video sosyal medyada yayımlandıktan sonra Türkiye’den bir kadın bana ulaştı. Konuştuklarımın ne kadar haksız olduğunu belirtti. Çok nazik ve anlayışla belirtti. Ne kadar hata ettiğimi o zaman anladım. Şuanda de çok pişmanım.

Türkiye’ye nasıl geldin ve ne kadar kaldın?

Afganistan’dan kaçak yollarla geldim. Bir yıl Türkiye’de yaşadım. 4-5 ay önce de Türkiye’den ayrıldım. Şuanda Özbekistan’dayım.

Gerçekten basın mensubu misin?

Afganistan’da gazetecilik okudum. Televizyonlarda çalıştım. Haber yazdım. Orada can güvenliğim olmayınca da Türkiye’ye geldim. Serbest basın mensubu olarak çalıştım. 200 bin takipçisi olan sayfam vardı. Oradan haberler, yorumlar paylaşıyordum.

Türkiye’den neden ayrıldın?

Türkiye’de vaziyetim belirsizdi. Kaçaktım. Kendime bir gelecek çizmek zorundaydım. O yüzden Afganistan’a döndüm. Sonra oradan da ayrıldım.

Türkiye’ye dönecek misin?

Artık nasıl döneyim? Türkiye’de hedef oldum. Videodan sonra 20-30 bin mesaj aldım. Hakaretler ve tehditler. Sıcakkanlı gençler var. Çok sert mesajlar attılar.

Ben Türkiye’yi ve Türk insanlarını seviyorum. Bir yıl kaldım Türkiye’de, hep insanca muamele gördüm. Ben de hiç hukuk dışına çıkmadım. Arkadaşlarıma da hep bu ülkeye saygı duymalarını telkin ettim. Manavgat yangınında biz de çok üzüldük. Paylaşımlar yaptık. Şuanda Afgan göçmen meselesi sıcak bir siyaset konusu. Partiler çekişiyor biz arada kullanılıyoruz. Türkiye’den biz bir kötülük görmedik.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
ali
11 Ağustos 2021, 00:00 tarihinde yazildi

baban boris mi yoksa georg mu

  • Cevapla
  • 0