Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse dağılımı nasıl olacak? Türk ilaç ve serum sanayi hisse fiyatı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turk İlaç ve Serum Sanayi AŞ.’nin halka arzına onay verdi. Pek çok yatırımcı bu gelişmenin ardından Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse nasıl alınır sorusunu gündeme getirdi. Peki TURK İlaç ve Serum Sanayi'nin halka arzı hangi bankadan yapılacak? TURK İlaç ve Serum Sanayi 2021 yatırımları nedir, talep toplama tarihi ne zaman olacak? Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse kodu.
Takip et
Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse dağılımı nasıl olacak? Türk ilaç ve serum sanayi hisse fiyatı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Battal Holding iştiraki Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ‘yi halka arz etmek için 20.01.2021 tarihinde SPK’ya başvurdu

Sermaye Piyasası Kurulu 18 Şubat toplantısında şirketin Halka Arzına onay verdi!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turk İlaç ve Serum Sanayi AŞ.’nin halka arzına onay verdi. 20 Ocak 2021 tarihinde halka arz süreci için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuran şirketin SPK tarafından onayı geldi. SPK’nın haftalık bülteninde yer alan haberde, Turk İlaç ve Serum Sanayi, halka arz ile 67 milyon liralık mevcut sermayesini bedelli olarak 10.050.000 lira artırarak 77.050.000 liraya yükseltecek.

SPK’nin yayımladığı bültende yer alan bilgiye göre Turk İlaç ve Serum Sanayi AŞ.’nin mevcut ortaklarından Mehmet Berat Battal’ın sahip olduğu 13.400.000 TL nominal değerli 13.400.000 adet (B) grubu payların halka arz edileceği ve hisse başına 10 TL satış fiyatı uygulanacağı belirtildi.

Turk İlaç ve Serum Sanayi halka arz tarihi ise henüz belirlenmedi. SPK’de belirlenen bültende yapılan açıklamada, talepler fazla gelirse eğer pay satışı da yapılacağı bildirildi. Halka arzda fazla talep gelmesi halinde ise Mehmet Berat Battal’ın sahip olduğu 2.000.000 TL nominal değerli 2.000.000 adet (B) grubu payın ek satışı gerçekleştirilebilecek. Turk İlaç ve Serum Sanayi’nin hangi bankadan halka arzolacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Şirketin resmi web sitesinde şu bilgiler yer almaktadır; Bilimsel gelişmeler ışığında öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla güvenlik, çevre ve İyi Üretim Süreci (GMP) gerekliliklerini de gözeterek üretip tıbbın hizmetine sunduğumuz ürünlerimizle insan sağlığının korunmasına, sağlık sorunlarının giderilmesine ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmak; bu şekilde ülkemiz adına değer yaratmaktır.

Türk İlaç ve Serum Sanayi ‘nin resmi internet sitesinde 2021 yatırımlarına dair bir açıklama bulunmuyor fakat hedeflerinde şu açıklama yer alıyor; “Sektöründe kalite standartlarını belirleyen ve insan sağlığının hizmetine sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetleriyle uluslararası pazarlarda tercih edilen bir firma olmaktır.”

Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse dağılımı nasıl olacak? Türk ilaç ve serum sanayi hisse fiyatı

Halka arz ne demek?

Bazı şirketlerin birtakım sebeplerden dolayı mevcut hisse senetlerini satışa sunduğunu açıklamasının ardından, yatırımcılara hissedar olması için hisselerinin satın alınmasına izin verilme sürecidir. Bir süredir büyüme gösteren ve faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam eden şirketler, bu faaliyetleri artırmak ve başarılarının devam etmesini sağlamak için halka arz açıklaması yaparak kendilerine fon sağlar. Bu şirketler halka arz açıklamasının ardından yatırımcıların da desteği ile kendilerine fon sağlamış olur. Şirketlerin fon desteği bankalardan kredi almasının ya da farklı kaynaklardan borç edinmesinin önünü kapatır. Bu sayede yatırımcılar, bu şirketlerin hisse senetlerini satın alarak, başarılı faaliyetlerine devam etmesine destek olurken, borsada o şirketin değerine yatırım yapmış olurlar.

Halka arzda orantısal dağıtım yapılması planlanıyor. Bu şekilde yapılan son halka arz Arzum şirketi olmuştu.

Benzer halka arz olan Kervangıda’da halka arz büyüklüğü 500 Milyon TL seviyesindeydi. Arzum şirketinin halka arz büyüklüğü ise 260 Milyon TL seviyesindeydi. 56 Kat fazla talep gelmişti. Türk İlaç Halka arzından Ek satışlar dahil 254.5 Milyon TL büyüklük mevcut.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ HALKA ARZ TARİHİ BELLİ OLDU MU? TALEP TOPLAMA TARİHİ NE ZAMAN?

Talep toplama tarihleri 25-26 şubat olacak açıklandı. Ne zaman işleme başlayacağı henüz açıklanmadı.

Turk İlaç ve Serum Sanayi halka arz tarihi ise henüz belirlenmedi. Şirketin halka arz süreci ve izah namesi şuanda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 18 Şubatta onaylandı. Şirketin onay alması durumunda Halka arzı Şubat ayının sonunda gerçekleştirmesi planlanıyor.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ HANGİ BANKADAN HALKA ERZ EDİLECEK?

SPK’de belirlenen bültende yapılan açıklamada, talepler fazla gelirse eğer pay satışı da yapılacağı bildirildi. Turk İlaç ve Serum Sanayi’nin hangi bankadan halka arz olacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ 2021 YATIRIM VE HEDEFLERİ NEDİR?

Turk İlaç ve Serum Sanayi ‘nin resmi internet sitesinde 2021 yatırımlarına dair bir açıklama bulunmuyor fakat hedeflerinde şu açıklama yer alıyor;

“Sektöründe kalite standartlarını belirleyen ve insan sağlığının hizmetine sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetleriyle uluslararası pazarlarda tercih edilen bir firma olmaktır.”

İZAHNAME

Şirketin halka arzında hem ortak satışı hem de bedelli sermaye artışı yöntemi ile sermaye artımı yapılacak. Bir önceki paragrafta 23.45.000 lot arz edileceğini belirtmiştik. Bu lotların bir kısmı sermaye artırımı bir kısmı pay satışı ile gerçekleştirilecek. Şirket sermayesini 67 Milyon TL’den 77.05 Milyon TL’ye artırarak 10.05 Milyon B Grubu pay arz edecek. Mevcut Ortaklardan Mehmet Berat BATTAL’ın 13.4 Milyon TL Payı da halka arzda satışa sunulacak.

Şirketin halka arzında bireysel ve kurumsal, yurt dışı kurumsala pay ayrılacak. Henüz orantısal olarak hangi gruba ne kadar pay ayrılacağı belli oldu.. İzahnamede yer alan bilgiye göre OYAK Yatırım ve Şirket pay miktarına birlikte karar verdiler. Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş’nin 23.450.000 TL nominal değerli payların,

8.207.500 lot,%35 oranındaki kısmı bireysel yatırımcıya
8.207.500 lot, %35 oranındaki kısmı yurtiçi kurumsal yatırımcıya
7.035.000 lot, %30 oranındaki kısmı yurtdışı kurumsal yatırımcıya ayrılmış.
Şirketin halka arzında sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile arz edilecektir.

En iyi gayret aracılığı, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarının izahnamede gösterilen satış süresi içinde satılmasını, satılmayan kısmın ise ihraççıya iadesini ifade eder.,

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre şirket Halka arz ile kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, Şirket’in kurumsal kimliğini güçlendirmesi hedeflenmektedir.

Şirket halka arz ile birlikte kurumsal yapısını güçlendirmeyi, bilinirliğin artırılması yanında sermaye artımımı yanında sağlanacak fon vasıtası ile büyüme konusunda planladığı yatırımların finansmanı, borç ödemesi ile finansman yükünün azaltılması ve yeni ürün geliştirme ve pazar araştırmaları ile işletme sermayesinin fonlaması konusunda elini güçlendirmeyi planlamaktadır.

Bu kapsamda şirket, halka arz gelirinin yaklaşık %15’ini yatırımların finansmanında, %30’unu hammadde temininde, %35’ini finansal borç ödemeleri ve kısa vadeli çek ödemelerinde %20’sini işletme sermayesi olarak kullanmayı planlamaktadır.

Türk İlaç ve Serum Sanayi hisse dağılımı nasıl olacak? Türk ilaç ve serum sanayi hisse fiyatı

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. HAKKINDA

Şirketin resmi web sitesinde şu bilgiler yer almaktadır;

Bilimsel gelişmeler ışığında öncü ve yenilikçi yaklaşımlarla güvenlik, çevre ve İyi Üretim Süreci (GMP) gerekliliklerini de gözeterek üretip tıbbın hizmetine sunduğumuz ürünlerimizle insan sağlığının korunmasına, sağlık sorunlarının giderilmesine ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmak; bu şekilde ülkemiz adına değer yaratmaktır.

TURK İlaç ve Serum Sanayi A.Ş., BATTAL Holding bünyesinde 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve aşı üretimi olan firmamız, dinamik ve profesyonel kadrosuyla Türkiye’nin özel teşebbüs olarak ilk ve tek aşı üretim tesisini kurmuştur.

2017 yılında seri üretimine başlanan TETADİF Td aşısıyla ülkemizin difteri tetanos aşısında dışa bağımlılığı sona erdirilmiş olup, üretimin %70’lik kısmı için ihracat hedeflemektedir.

TURK İlaç ve Serum Sanayi A.Ş.’nin ANKARA Akyurt bölgesinde bugün itibariyle sahip olduğu toplam 56.000 metrekare alandaki üretim tesisleri en ileri teknolojilerle donatılmış ve tüm üretim ekipmanları uluslararası normlara uygun şekilde dizayn edilmiştir.

Tüm üretimler Güncel İyi Üretim (GMP) ve İyi Laboratuvar Uygulama (GLP) esaslarına uygun olarak yürütülmektedir. TURK İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. etik ve bilimsel değerler çerçevesinde Türk ilaç sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.

Battal Holding İştiraklerinden olan Türk İlaç ve Serum sanayi halka arz sürecine dair tüm detaylar taslak izahname’ye göre derlenmiştir. Taslak izahnamede yer alan tüm bilgiler “planlanmaktadır, hedeflenmektedir, düşünülmektedir” Bilgilerde zaman içerisinde değişiklik söz konusu olabilir.

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. Konsorsiyum Lideri ve Üyeleri

Şirketin halka arz edilme sürecine Oyak Yatırım Liderlik edecek. Oyak yatırım şirketi en son AKFEN GYO şirketinin halka arz sürecine liderlik etmişti. Şirket son yıllarda halka arz edilen şirketlerin çoğunda Konsorsiyum üyesi olarak görev aldı.

Halka arz konsorsiyum Lideri
OYAK Yatırım
A1 Capital
AK Yatırım
ALNUS Yatırım
Alternatif Yatırım
Ata Yatırım
Bizim Menkul
Deniz Yatırım
Garanti Yatırım
Gedik Yatırım
Global Menkul
Halk Yatırım
ICBC Turkey Yatırım
ING Menkul
İnfo Yatırım
Meksa Yatırım
Osmanlı Yatırım
Phillip Capital Menkul
QNB Finans Menkul
Şeker Yatırım
Tacirler Yatırım
Tera Yatırım
Ünlü Menkul
Vakıf Yatırım
Yatırım Finansman

Talep gelirse Ek Satış var

Toplanan talebin satışa sunulan lotlardan fazla olması halinde yine Mehmet Berat BATTAL‘a ait toplam 2 Milyon lot ek satışa sunulabilecek. Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. için eğer gerek duyulursa 30 gün süreyle fiyat istikrarı faaliyetlerine başvurmayı planlanmaktadır. Şirketin başvurusunun onaylanması halinde işlem kodunun #TRILC olması planlanıyor.

Şirketin kayıtlı sermaye tavanı 315 Milyon TL Seviyesinde. Şirketin kayıtlı sermaye tavanı SPK Tarafından 2025 Yılına kadar onaylı.

67 Milyon TL olan çıkarılmış sermayenin ise 20.100.000 adeti A Grubu, 46.900.000 adeti ise B grubu paylarıdır. B Grubu paylara tanınmış bir imtiyaz bulunmuyor. Halka arz olacak paylarda B Grubu payları.

HALKA ARZ ORANSAL MI OLACAK FİYATI NE KADAR OLACAK BELLİ Mİ ?

2021 yılının ilk halka arzı eşit dağıtımlı olmuştu.

Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketinin halka arzında 23.450.000 lot arz edilecek. Halka arz sabit fiyat ile gerçekleştirilecek. Sabit fiyat 10 lira olacak. Halka arz ise oransal yapılması planlanıyor.

10 TL sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi ile gerçekleşecek olan halka arzda, oransal dağıtım şeklinde pay dağıtımı gerçekleşecek.

Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara Dağıtım, oransal dağıtım yöntemine göre yapılacaktır. İlk aşamada (yetmesi kaydıyla), talepte bulunan tüm Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara birer adet pay verilecek. Sonrasında Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için geriye kalan tahsisat miktarının, kalan pay talep miktarına bölünmesi ile “Arzın Talebi Karşılama Oranı” bulunacaktır. Bulunan Arzın Talebi Karşılama Oranı her bir yatırımcıya ait kişisel talep ile çarpılacak ve paylar dağıtılacaktır.

TÜRK İLAÇ VE SERUM SANAYİ HİSSE KODU NE?

Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da TRILC kodu ile işlem görecek.

Borsa İstanbul’da #TRILC kodu ile işlem görecek olan şirketin halka arzına katılabilmek için işlem gerçekleştirilebilecek kurum listesi şu şekilde biliniyor;

Oyak Yatırım, A1 Capital, AK Yatırım, Alnus Yatırım, ATA Yatırım, Bizim Menkul, Deniz Yatırım, Garanti Yatırım, Gedik Yatırım, Global Menkul, Halk Yatırım, ICBC Turkey Yatırım, ING Menkul, İNFO Yatırım, Meksa Yatırım, Osmanlı Yatırım, PHİLLİPCAPİTAL Menkul, QNB Finans Yatırım, Şeker Yatırım, Tacirler Yatırım, Tera Yatırım, Ünlü Menkul, Vakıf Yatırım, Yatırım Finans

TÜRK İLAÇ VE SERUM SANAYİ HİSSE SATIŞ FİYATI NE KADAR?

Türk İlaç ve Serum Sanayi 13,4 milyon TL nominal değerli payı halka arz edilecek, talep gelmesi durumunda 2,0 milyon TL nominal değerli pay ek satışı yapılacak. Satış fiyatı 10,00 TL olarak belirlendi.

TOPLAM KAÇ HİSSE SATILACAK?

Şirkete ait:
– 10.050.000 adet B grubu pay (10.050.000 TL nominal değerli) ve
Ortağa ait:
– 13.400.000 adet B grubu pay (13.400.000 TL nominal değerli)
olmak üzere
– Toplam 23.450.000 adet halka arz edilmiş olacak.

– Ek talep gelirse ortağa ait 2.000.000 adet hissenin de satılması ile halka arz edilecek miktar 25.450.000 adeti bulabilecek.

SPK Linki: https://www.spk.gov.tr/Bulten/Goster?year=2021&no=9

Ne Zaman Halka Arz Edilecek ve Talep Toplanacak?
Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketi hisseleri için talep toplama tarihi 25.02.2021 ve 26.02.2021 olarak belirlendi. 23 milyon 450 bin adet hisse için 10 liradan talep toplanacak.

Kısa Bilgi
Türk İlaç ve Serum Sanayi şirketi, tıbbi beşeri ilaç üretimi, biyolojik ürünü, aşı ve tıbbi cihaz grubu solüsyonları üretmektedir. 80.000 metrekarelik alana kurulduğu belirtilmiştir. T.C Sağlık Bakanlığı, bulaşıcı hastalıklar bağışıklama programının stratejik ortağı ve ana tedarikçisidir. Bazı aşıların yerli üretimini yapmaktadır. Türkiye’de toplam 810 kamu hastanesine ayda 10.000.000 adet serum torba kapasitesi ile 6.000.000 üretim ve dağıtım gerçekleştirmektedir.

Türk İlaç ve Serum Halka İçin Kullanılacak Arz Aracı Kurum ve Bankalar
admin2 gün önce begendim0 cok-aci0 inanilmaz0 kahkaha0 muhtesem0 nefret-ettim0

Talep toplama tarihi bu hafta belli olacak olan Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş’nin halka arzına katılmak için aracı kurum ve bankaların listesi belli oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.