Türk Hava Yolları’nın Değer Kaybını Murat Muratoğlu Değerlendirdi

Türk Hava Yolları (THY) son dönemde borsada çok değer kaybetti. Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise bu konuyu köşesine taşıdı.

Türk Hava Yolları’nın Borsa İstanbul’da işlem yapılan hisseleri son 1 sene içinde yaklaşık yüzde 23 değer yitirdi. Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, THY’de meydana gelen olayları köşesinde kaleme aldı. Peki, Muratoğlu neler dedi?


İşte o yazının ilgili bölümleri…

Ülke ekonomisini nasıl yönetiyorlarsa Türk Hava Yolları’nı da öyle yönetmeye çalıştılar, Varlık Fonu’na verdiler. Beter ettiler! Eş, dost, yandaş hep birlikte sırtına bindiler, ağır geldi, şirket havalanamadan piste çakıldı.

Hisseleri son bir senede borsada “yüzde 23” değer yitirdi. Bugün 344 uçağı bulunan Türk Hava Yolları’nın piyasa değeri sadece 2 milyar 850 milyon dolar… Tabii 11 milyar dolar da borcu bulunuyor!

Bırakın orta boyu, neredeyse küçük firma değerinde… Fiyatı indikçe inmiş… Utanmasa KOBİ olacak! Kamu bankalarına ucuz kredi için başvuru yapacak.

Hani BİM marketleri var ya, THY’nin ederi hemen hemen onun dahi yarısı kadar! BİM’in piyasa değeri 5 milyar 30 milyon dolar!

Halbuki yönetiminde dünya havacılığının en önemli isimlerinden Ensar Vakfı, TÜRGEV Vakfı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin AK Parti döneminden kalma idarecileri var!


Havayolu taşımacılığı ile alakası, biniş kartına bakıp koltuğu hostese sormadan bulabilecek olan bu kişiler firmayı hakkıyla idare edememişler demek… Hayret!

Kendisini ve karısını uçağın önüne kırmızı halı serdirip karşılatan, personellere kendisini alkışlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı; “THY’nin 2019 senesi yolcu hedefinin 4 milyon, ciro hedefinin ise 600 milyon dolar aşağı çekmek mecburiyetinde kaldığını” açıklamasını yaptı.

Bahane olarak İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci, Boeing uçaklarında çıkan problemler öne sürülebilir de, bu durum iki THY’nin niçin bir ENKA İnşaat şirketi kadar ettiğini açıklamaz!

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı