Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Türk hacı adayları, Suudi Arabistan yönetiminin 2 senenin sonrasında yurt dışından hacı adaylarını kabul etmesiyle kutsal topraklara kavuştu. İhramlarını giyen hacı adayları, Kabe’yi ziyaret ediyor.
Takip et
Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suudi Arabistan, korona virüs salgınının başlamasından bu yana ilk defa bu sene yabancı hacı adaylarını ülkeye kabul ediyor. Binlerce hacı adayı, 2 senelik hasretin sonrasında kutsal topraklara kavuşuyor. Müslümanlar, Hicri 1443 senesinin hac ibadeti için Mekke-i Mükerreme’ye gelmeye başladı. Dünyanın dört bir tarafından yola koyularak Cidde Havaalanı ve Cidde Limanına gelen hacı adayları, ihramlarını giyip mikat mahallinden geçerek Mekke kentine geliyor. Yollar “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk (Geldim Allah’ım, davetine geldim)” nidaları ile çınlarken, önce Medine-i Münevvere’ye gelip Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in kabrini ziyaret eden hacı adayları, kara yolu ile Mekke’ye geçiyor. Hacı adaylarının Mekke’ye girişi 5 Temmuz’a kadar hac vizesi ile devam edecek.

Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Türk hacı adayları kutsal topraklarda

Telbiye, tekbir ve tesbihat ile gelen binlerce hacı adayı, Mekke’ye ulaşmanın heyecanını yaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonunu takip etmekle görevli basın kafilesi de Prof. Dr. Emin Ay’ın duaları ve okuduğu ilahileri ile kutsal beldelere giriş yaptı. Kabe’ye kavuşanlar, ihramlı olarak umre tavaflarını Kabe’de huşu içerisinde yaptı. Daha sonra Safa ve Merve tepeleri arasında 7 şaft (tur) ile say vacibini yerine getiren hacı adayları, tıraş olarak ihramdan çıktı. Türk hacı adayları kutsal topraklara kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyerek, hacca gelmeyi arzu edenlerin bu dileğinin en kısa sürede gerçekleşmesi için dua etti.

“Bu nimete kavuştuğumuz için Rabbimize şükürler olsun”

Türk hacı adayı, “Kabe-i Muazzama’ya büyük bir hasretle kavuştuk. Ancak inşaatlar var. Kabe’nin etrafı kapatılmış. Dolayısıyla ziyaretlerde Müslümanlar biraz gariplik çekiyor. Ancak hamd olsun, bu nimete kavuştuğumuz için Rabbimize çok şükürler olsun. Rabbim hiç gelmeyenlere de nasip eylesin. Gelenlerin de haccını haccı mebrur eylesin inşallah” ifadeleriyle yaşadığı duyguları dile getirdi.
Türk hacı adayı Burak Varlık ise, “Kabe-i Muazzama’ya gelmek ilk defa nasip oldu. Umremizi bugün itibarıyla yaptık. Çok fazla bir yoğunluk yoktu. Cenabı Hak nasip etti. Elhamdülillah, çok mutluyum. Hac farizamızı yapmak için ilk adımını atmış olduk. Cenabı Hak isteyen herkese nasip etsin inşallah” diyerek konuştu.

Bu sene yeni uygulamalar yürürlükte

Bu sene inşaat çalışmalarının yoğun bir biçimde devam ettiği Kabe-i Muazzama’da hacı adayları yeni uygulamalarla da karşılaşıyor. Metaf alanına (Kabe’nin etrafında tavaf etmek için tahsis edilen yer, zemin) ihramı olmayanlar alınmıyor. İhramlı olmayan hacı adayları, ilk metafın dışında ve üst katlarda tavaf yapabiliyor. Öte Yandan Hacerü’l esved taşı ile Kabe kapısı arasındaki kısım (Kabe duvarı) olarak bilinen ‘mültezem’e, cennet taşı Hacer’ül Esved’e ve Kabe’nin duvarlarına yüz süren, hürmet gösteren hacılar, salgın önlemleri gerekçe gösterilerek Kabe’nin etrafına bariyer konulması sebebiyle artık Kabe’ye hiçbir biçimde dokunamıyor. Daha önce sakin dönemlerde Hacer’ül Esved’i ziyaret eden Müslümanlar, Allah’ın evi Beytullah’a yüz sürerek dualar ediyordu. Kabe’nin içi gibi kabul edilen Hicri İsmail’de namaz kılıp huzur bulan hacı adayları, artık bu güzellikleri yaşayamıyor. Bariyerler yüzünden hiçbir yere dokunmak artık mümkün değil.

Safa ve Merve tepesinde taşların üstünden selamlama olanağı da bu sene bulunmuyor.
Kabe-i Muazzama’da inşaat çalışmaları da devam ediyor. Babüs Selam kapısında iki yeni dev minare inşa ediliyor. Öte Yandan Mekke’deki bazı otellerin ve dükkanların halen kapalı olmasıyla sakinlik göze çarpıyor.

Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Kabe içinde ve yakınında 24 saat sağlık hizmeti

Suudi Arabistanlı yetkililer, bütün hastaneler ve sağlık merkezlerinin operasyonel planlarını tamamlayarak bu seneki hac sezonuna hazır olduğunu duyurdu. Hacılara sağlık hizmeti temin etmek için 3 acil vaziyet merkezinin yanı sıra 2 acil vaziyet hastanesi de Kabe içinde ve yakınında günde 24 saat hizmet verecek.
Öte Yandan hac vizesi olmadan Harem sınırlarına girmeye çalışanlara kişi başına 2 bin 666 dolar ceza kesilecek.

Salgın gölgesinde hac ibadeti

Suudi Arabistan yönetimi, bu sene salgın önlemleri sebebiyle hac kontenjanlarını gene sınırlı tuttu ve yüzde 50 oranında düşürdü. Türkiye’den ise toplamda 37 bin 770 hacı adayı için kontenjan ayrıldı. Hac ibadeti için ülkeye giriş izni alan hacı adaylarına yönelik de salgın önlemleri uygulanıyor. Bu çerçevede 65 yaş altı, iki doz aşılı ve son 72 saat içinde negatif PCR test neticesi ibraz eden Müslümanlar hac ibadetini yerine getirebilecek. Salgın öncesi ortalama 2 milyon hacı adayının yer aldığı hac mevsiminde bu sene ortalama 1 milyon hacı adayı kutsal topraklara girebilecek.

Öte yandan, Covid-19 sebebiyle 2 senedir yurt dışından hacı adayı kabul etmeyen Suudi Arabistan yönetimi, 2021’de sadece yurtiçinden 60 kişinin hac yapmasına izin verirken, 2020’de ise gene yurt içinden yalnızca bin kişinin hac ibadetini yerine getirmesine müsaade etmişti.

Türk hacı adayları 2 yıllık hasretin ardından kutsal topraklarda

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.