adplus-dvertising

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: ‘Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Her zaman şunu söyledik, öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz. Çünkü sınav yalnızca bilgiyi ölçer oysa ki öğretmenlik yalnızca bilme mesleği değil, bildiğini öğrenciye aktarmaktır. Tek ölçüt deneyim ve tecrübe olmalıdır” şeklinde konuştu.
Takip et
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: ‘Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlerin arasındaki farklılıkları doğru bulmadıklarını söyleyen Geylan, “Uzman öğretmenlik konusu ilk olarak 2005 senesinde gündeme geldiğinde biz gene aynı tavrı sürdürerek sınava karşı olduğumuzu söylemiştik. Her zaman şunu söyledik, öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz. Çünkü sınav yalnızca bilgiyi ölçer. Oysaki öğretmenlik yalnızca bilme mesleği değil, bildiğini öğrenciye aktarmaktır. Tek ölçüt deneyim ve tecrübe olmalıdır. Dolayısıyla yalnızca hizmet senesi asıl alınarak, başka bir şarta bağlı kalmaksızın 10 senesini dolduran her öğretmen, doğrudan uzman öğretmen, 20 senesini dolduran her öğretmen ise başöğretmen olarak kabul edilmeliydi. Doğrusu budur” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Geylan, şu şekilde devam etti:

“Sınav koşulu getirilmesi öğretmenimizi kamuoyu önünde tartışır hale getirecektir. Şu Şekilde ki, sınava girmiş bir öğretmen eğer 70 puan altında almış ise ‘kötü’ öğretmen mi olacak? Maalesef sahada algı bu şekilde olacaktır. Şu an öğretmenler odasında zaten ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen var. Üstelik bu ayrım yetmezmiş gibi bir de başöğretmen, uzman öğretmen olacak. Veliler uzman öğretmen arama derdine düşecektir. Bu sebeple MEB, kendi eliyle öğretmeni velinin ve öğrencinin önüne atacak, zaten yıpratılan mesleki saygınlığı daha da tahrip edecek ve yeni münakaşalara neden olacaktır. Bu sebepler çok geç olmadan Milli Eğitim Bakanlığı ve kanun koyucular bu konuda lüzumlu düzeltmeyi yapmalı ve öğretmenlerimizi lüzumsuz bir münakaşanın içine boğmamalıdır”.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.