adplus-dvertising

Türk askeri Katar’a gidiyor TBMM’ye sunuldu!

Katar’da Dünya Kupası Kalkanı Harekatı için görevlendirilmek üzere Türk askeri Katara gidecek. Konu ile alakalı Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Takip et
Türk askeri Katar’a gidiyor TBMM’ye sunuldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM’nin 27. Dönem 6. Yasama Senesi resmen başladı. Yoğun gündemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gönderilen tezkerede, Katar‘ın 21 Kasım-18 Aralık tarihlerinde 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapacağı söylendi.

MEHMETÇİK KATAR YOLCUSU

Bu organizasyona dünya sathından 1 milyon kişinin üstünde katılım beklendiği ifade edilen tezkerede, bu kapsamda düzenlenecek spor etkinliklerinin güvenli biçimde gerçekleştirilebilmesi için Katar Silahlı Kuvvetleri ile Katar hükümeti tarafından davet edilen ülkelerden unsurların katılımıyla Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’nın müştereken icra edileceği bildirildi.

Tezkerede “Dünya Kupası Kalkanı Harekatı, 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunun başarılı ve güvenli biçimde gerçekleştirilmesi için organizasyonun güvenliğini etkileyebilecek başta terörizm olmak üzere çeşitli tehdit unsurlarına karşı Katar sınırları, kara, hava ve deniz yetki alanlarında lüzumlu önlemlerin Katar ve katılımcı ülkeler tarafından müştereken teşkil edilecek Görev Gücü vasıtasıyla alınması suretiyle icra edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE DAHİL 6 ÜLKE GÜVENLİKTEN SORUMLU OLACAK

Katar hükümetinin, harekat kapsamında dost ve müttefik ülkelerden silahlı güçlere ait unsurlar ile katkıda bulunmalarını talep ettiği, Türkiye’den de aynı kapsamda istekte bulunduğu söylenen tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na ülkemizin yanı sıra ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve Pakistan’ın askeri unsurlarıyla katkıda bulunmaları söz konusu. 2022 FIFA Dünya Kupası’nın dünya genelinde yoğun biçimde takip edilecek bir spor etkinliği olması, Katar ile sahip olduğumuz tarihi, kültürel ve beşeri bağlar ile siyasi, ekonomik, askeri ve öbür alanlarda geliştirdiğimiz müstesna iş birliği, Körfez bölgesinin istikrar ve güvenliğinin bütün bölge bakımından taşıdığı önem muvacehesinde Katar hükümetinin söz konusu talebine olumlu cevap verilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmiştir.”

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELLERİ DE GÖREV ALACAK

Dünya Kupası Kalkanı Harekatı kapsamında görevlendirilecek TSK unsurlarının, bütün görevlendirme süresince milli komuta altında bulunacağına işaret edilen tezkerede, harekat kapsamında TSK unsurlarınca icra edilebilecek faaliyetlerin de gene milli komuta dahilinde yapılacak değerlendirme suretiyle gerçekleştirileceği bilgisi verildi.
Tezkerede, Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na katılımın, 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunun güvenliğinin sağlanması için Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin Katar’da görevlendirilmesi konusunda 7 Aralık 2021’de iki ülke arasında imzalanan “Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İş Birliği Konulu Niyet Mektubunun Uygulanmasına İlişkin Protokol”ün gerekleriyle de uyum ve bütünlük içinde olduğu kaydedildi.

“KÖRFEZ ÜLKERİNİN İSTİKRARINA DA KATKI SAĞLAYACAK”

Türkiye ile Katar arasında 23 Mayıs 2007’de Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Anlaşması, 19 Aralık 2014’te Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Güçlerinin Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması ve 28 Nisan 2016’da Katar Topraklarında Türk Güçlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması’nın imzalandığı söylenen tezkerede, şunlar ifade edildi:

“Bu suretle oluşan kuvvetli ahdi çerçeve dahilinde teşkil edilen Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı faaliyetlerini sürdürmekte, Katar’ın kurumsal olanak ve yeteneğinin yanı sıra Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına da katkıda bulunmaya devam edilmektedir. İki ülke halkları arasındaki kuvvetli dostluk ve kardeşlik bağları, Katar devletiyle mühim bölgesel problemlerin çözümüne yönelik görüş birlikteliğimiz, bölgesel ve uluslararası platformlarda karşılıklı destek ve dayanışmamız ile terörizm ve benzeri tehditlerle mücadelede izlediğimiz ortak kararlı tutum ışığında, Katar ile ilişkilerimizin stratejik önemi haiz olduğu değerlendirilmektedir.

GÖREV SÜRESİ: 6 AY

Bu mülahazalarla, Katar hükümeti tarafından talep edilen desteği temin etmek ve Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na iştirak etmek üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak biçimde TSK’nın, Katar sınırları içinde ve Katar kara suları ile mücavir bölgelerinde görevlendirilmesi ve bu güçlerin Cumhurbaşkanının tespit edeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü önlemin alınması ve bunlara olanak sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından tespit edilecek esaslara göre yapılması için Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca 6 ay süreyle izin verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarım.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.