Turizm sektörü için sağlık ve hijyenin planı

Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelindeki turist sayısının bu yıl yüzde 60 ila 80 arasında düşmesi beklenirken, uzmanlar sektördeki canlanmanın zaman alacağını, tatil seçiminde sağlık ve hijyenin eskisinden daha fazla önem taşıyacağını belirtiyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgına karşı alınan önlemler birçok sektör gibi turizmi de durma noktasına getirirken, uzmanlar sektördeki canlanmanın zaman alacağını, tatil seçiminde sağlık ve hijyenin eskisinden daha çok önem taşıyacağını ifade ediyor.

Dünya ekonomisi, Covid-19 salgını sebebiyle tarihte benzeri görülmemiş bir krizin eşiğine gelirken, sürecin her alanda olduğu gibi turizm sektörü açısından da mühim neticeler doğurması bekleniyor.

Dünya genelinde 212 ülke yahut bölgeye yayılarak pandemiye dönüşen Covid-19 sebebiyle birçok ülke sınırlarını kapattı, iç ve dış hat uçuşlarını iptal etti ve sokağa çıkma kısıtlamaları uyguladı. Virüsün yayılmasını önlemek için alınan bu önlemler birçok sektör gibi turizmi de durma noktasına getirdi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO),dünya genelindeki turist sayısının, Covid-19 sebebiyle 2020’nin ilk çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 22 azaldığını söyleyerek, bu düşüşün sene sonuna kadar yüzde 60 ila 80 seviyelerine ulaşabileceği öngörüsünde bulundu.

TURİZMDE 2021’DE TOPARLANMA BEKLENTİSİ

Turizm sektörü, rezervasyon iptalleri, personel yönetimi ve finansman yapılandırmalarının yanı sıra gelecek döneme ilişkin sağlık kurallarının tespit edilmesi ve bunların nasıl uygulanacağına ilişkin belirsizlikle zorlu bir döneme girdi.

UNWTO, Covid-19 salgınından dolayı kapatılan ülke sınırlarının açılması ve seyahat sınırlamalarının kaldırılmaya başlanması halinde mayısta dibe vuracak turizmin temmuzdan itibaren tekrar canlanabileceğini öngördü.

Uzmanlar, iç turizme yönelik isteklerin dış turizme kıyasla daha erken artmasını beklediklerini ve 2021’de turizm sektörünün toparlanma sürecine girebileceğini kaydetti.

“TURİZMİN TEKRAR BAŞLAMASI HÜKÜMETLERE VE UYGULANACAK SAĞLIK KURALLARINA BAĞLI”

Avrupa Turizm Incelemeleri Enstitüsü (NIT) Market Incelemeleri Başkanı Ulf Sonntag, Covid-19 salgını sebebiyle turizm sektörünün nereye doğru yol aldığı ile alakalı bugünlerde yoğun toplantılar yaptıklarını belirtti.

Bu toplantılarda, Almanya’da ilk olarak iç turizmin tekrar başlatılmasının tartışıldığını ifade eden Sonntag, aynı zamanda ülke sınırların nasıl açılacağı ve muhtemelen senenin geri kalanında da uygulanacak sosyal mesafeyle alakalı kurallarla turizm sektörünün nasıl faaliyet göstereceğinin gündeme geldiğini kaydetti.

Sonntag, seyahatlerin tekrar başlamasına yönelik, son birkaç gündür salgının hızına ilişkin haberlerin oldukça pozitif olduğunu söyleyerek, şu şekilde konuştu: “Turizmin tekrar başlaması politikacılara ve aynı zamanda hem gelinen pazarlar hem de gidilecek destinasyonlar da uygulanacak sosyal mesafe gibi kurallara bağlı. Turizmdeki normalleşme yavaş yavaş olacak. Benim çalışmalarımda odaklandığım Almanya’da, istekte muhtemelen problem olmayacaktır çünkü her zaman seyahat etmeye hevesli Alman olacak.”

YENİ KURALLAR NE OLACAK, NASIL UYGULANACAK SORUSU

İskandinav ve İngiltere gibi turizm pazarlarının normalleşmesinin biraz zaman alacağını anlatan Sonntag, “Kurallar ne olacak? Yetkililer, sağlık ile alakalı düzenlemeleri nasıl uygulayacak? Muhtemelen bu adım adım ve deneme yanılma yoluyla belli olacak. Bunun şu anda en kaotik aşama olduğunu düşünüyorum çünkü orada oldukça fazla karışıklık var. Ama sanırım bu önümüzdeki birkaç hafta içinde netleşecek, böylece temmuz-eylül dönemi yaz tatilini nasıl planlayacağımız ile alakalı en azından bir dayanak olacak.” diyerek konuştu.

Sonntag, ilk başta bütün otel odalarının satışa sunulmayacağını öngörerek, belirli zamanlarda sahilde yahut restoranlarda kaç kişinin olabileceğine dair düzenlemelerin çözümü ile alakalı oldukça iyimser olduğunu söyledi.

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ TUR OPERATÖRLERİ İÇİN İFLAS TEHLİKESİ

Koronavirüs krizinin uzun vadede turizmi nasıl değiştireceği konusunu da değerlendiren Sonntag, “Şu anda Almanya’da rezervasyon ve bilgi alanında dijitalleşme eğilimi artıyor. Bilgi hızla değişiyor ve insanlar online bilgilere bağlı kalıyor. Tur operatörleri ve seyahat acenteleri şu anda yolu bulmanın gerçekten zor olduğu bu bilgi ormanında müşterilere yardımcı oluyor. Bu yüzden, daha önceki trendlere karşı biraz daha organize edilmiş tatil için bazı eğilimler görüyorum.” şeklinde konuştu.

Sonntag, turizm sektöründe kaç firmanın operasyonlarına devam edeceğinin izlenmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Özellikle küçük ölçekli tur operatörleri ve seyahat acentelerinin iflas ile alakalı tehlikede olduklarını düşünüyorum.” diyerek konuştu.

TATİLDE SAĞLIĞIN ÖNEMİ ARTACAK

Turizm sektöründe iş miktarı bakımından pazarın daralma tehlikesi olduğunu söyleyen Sonntag, şu şekilde devam etti:

“Uluslararası seyahat ile alakalı uzun vadede muhtemelen oldukça fazla değişim olmayacak. Şehir turizmi ve gemi tatillerinde, kısa vadede kuralların uygulanmasında daha fazla zorluk meydana gelecek. Bu yüzden bu sene için zor zamanlar geçirecekler. Tüketicilerin bu krizde turizme biraz daha çok değer katmasını bekliyorum.”

Sonntag, Covid-19 salgınının etkisiyle müşterilerin tatilde sağlık konusuna eskisinden daha çok dikkat edeceğini söyleyerek, müşterilerin özellikle Covid-19 yahut herhangi bir hastalık kapma korkusuyla hijyene eskisinden daha çok önem vereceğini aktardı. Sonntag, Covid-19’dan sonra sağlık turizminin bir miktar büyüyerek “niş pazar” olarak kalmaya devam edeceğini kaydetti.

ALMAN TURİSTLERİ ÇEKMEK İSTEYEN ÜLKELERE TAVSİYE

Covid-19 salgınının sonrasında Alman turistleri ülkelerine çekmek isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Sonntag, şunları kaydetti:

“Covid-19 krizinde yeni vakaların olmadığı ve kontrolsüz bir biçimde yayılmadığı ile alakalı, yani bir biçimde virüsün yönetilebilir olduğundan, emin olmalısınız. Bence turistlerin Türkiye’ye, İspanya’ya yahut İtalya’ya gelmesini temin etmek için kurallar uygulanmak mecburiyetinde. Bu da turizmin bütün değer zincirinin düşünülmesi gerektiği manasına geliyor. Sosyal mesafe kurallarını ve plajda kaç kişiye izin verildiğine dair konuların, pazardan turist getiren ve Almanların güvendiği Alman tur operatörleriyle yürütülmesi gerekiyor. İnsanlara ucuz fiyatlar sunmaktan çok tatilde ne yapılabilir, ne yapılamaz, neye izin veriliyor, neye verilmiyor gibi konularda müşterilerin bilgilendirilmesi mühim. Sürdürülebilir turizm de Alman turist çekmek için mühim bir ölçüt olarak yer alıyor.”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı