Turist sayısında beklenen rekor fiyatlara yansıyacak!

Turizmde bu sene iç pazarda büyük hareketlilik bekleniyor. Sektör temsilcileri, yeni bir kısıtlama gelmemesi vaziyetinde ‘yüzyılın en iyi sezonu’ yaşanabileceğini söyledi. Bu vaziyet fiyatlara da artış olarak yansıyacak.
Takip et
Turist sayısında beklenen rekor fiyatlara yansıyacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her sıkıntılı süreçte turizmcilerin can simidi olan yerli turist, bu sene da imdada koştu. Türkiye’nin yurtdışındaki ana pazarları olan Rusya, Almanya ve İngiltere’den uçuş izni için müjdeli haber bekleyen turizmciler, yeni sezon hareketini ise iç pazarla başlattı.

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, sektöre ve yeni sezona dair açıklamalarda bulundu. 2020’de pandemi sebebiyle 300 bine yakın erken rezervasyon için iptal ve değişiklik talebiyle karşılaştıklarını aktaran Vardar, “Misafirlerimizin yüzde 57’si iptal yerine değişikliği tercih etti. Bu Jolly’e duydukları güveni gösterdi” şeklinde konuştu.

Temmuz 2020’den itibaren çok iyi satış yaptıklarını anlatan Vardar, “Geçen sene resort otellerin yüzde 50’si açıldı ve bunları iç pazar ayakta tuttu” diyerek konuştu.

“Ciro hedefi 900 milyon TL”

Pandeminin çok belirsiz bir süreç yarattığını anlatan Vardar, “Eskiden üç ayda bir bütçe yapıyorduk. Şuanda neredeyse her hafta bütçe yapıyoruz. Belirsizlik sebebiyle misafirlerde oluşan güvensizliği ortadan kaldırmak için de misafirden tatil parasının 4’te birini peşin alıyor, geri kalan kısmını ise tatile 72 hatta 24 saat kala tahsil ediyoruz. Bu misafirlerimizde güven yarattı” dedi.

2021 ciro hedeflerini aktaran Vardar, bu senesi 370 bin yolcu, 900 milyon ciroyla kapatmayı planladıklarını ekledi.

Yurtdışı 15 Haziran’dan sonra netleşir

Oteller için yurtdışı pazarların çok mühim olduğuna değinen Vardar, “Almanya, İngiltere ve Rusya gibi ana pazarlar açılmadan otellerin hepsinin açılması mümkün değil. Tablo 15 Haziran’dan sonra netleşir. Almanlar ve Ruslar, Türkiye’yi ikinci vatanları gibi görüyor. O sebeple hükümet üstünde baskı kurarlar. Bu pazarların açılacağını düşünüyorum. Açılmazsa oteller açısından çok kötü olur” şeklinde konuştu. (Betül Alakent-Sabah)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.