Turist alışverişi esnafı güldürdü! Piyasa Kurban Bayramına girerken salgın öncesi gibi…

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala alışverişte hareketlilik başladı. Esnaf, turistlerin de gelmesiyle meydana gelen hareketlilik için, “Salgın öncesine döndü” yorumu yaptı.
Takip et
Turist alışverişi esnafı güldürdü! Piyasa Kurban Bayramına girerken salgın öncesi gibi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Bayramı yaklaşırken çarşı ve pazarda da hareketlilik meydana geliyor. Normalleşme ve seyahatlerin başlamasıyla beraber çarşı, pazarda yoğunluk arttı. Esnaf, özellikle turistlerin de gelmesiyle beraber satışlarda artış olduğunu belirtiyor.

VATANDAŞLARA UYARI

Milliyet’te yer verilen habere göre, bayram öncesi hediyelik çikolata, şeker, baklava gibi ürünlere talep sürüyor. Tüketici örgütleri ise bayram alışverişleri için tüketicileri sahte alışveriş siteleri, yanıltıcı indirimlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

İstanbul Şekerci Pastacı, Helvacı, Tatlıcı ve Şekerli Mamüller Esnaf Odası Başkanı Aykut Şener, İstanbul’da turistlerin gelmesiyle beraber alışveriş yoğunluğunun arttığını dile getirdi.

“SALGIN ÖNCESİNE DÖNÜLDÜ”

Neredeyse salgın öncesi işlere dönüldüğünü kaydeden Şener, “Kurban Bayramı’nda satışlar Ramazan Bayramı’na göre daha az oluyor. Bunun sebebi de kurban telaşı ve tatile gidilecek olması” şeklinde konuştu.

Bayramlarda lokum ve baklavaların öne çıktığını söyleyen Şener, şu şekilde konuştu: “Bu dönemde daha fazla narlı, fıstıklı, bademli bol malzemeli lokumlar tercih ediliyor. Bunların kilogram fiyatları 80 liradan başlayıp 150 liraya kadar çıkıyor. Klasik lokumlar ise 20 liradan başlayıp 50 liraya kadar yükseliyor. Bu dönemde tüketiciler açıkta satılan ürünlerden satın almamaya özen göstermeli.”

“TÜKETİM ARTAR”

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, bayramda tatilin uzun olması sebebiyle satışların daha az olacağını dile getirdi. Salgın öncesi günlük ortalama 1200 ton baklava tüketimi olduğunu belirten Yıldırım, “Turistlerin gelmemesi, yurtdışına uçuşların durması, toplu yemeklerin olmaması sebebiyle bu rakam düşmüştü. Salgın sebebiyle sektörde yüzde 30 satış kaybı var. Kurban Bayramı’ndan günlük tüketimin 2 bin ton olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Baklava fiyatlarında 15-20 gün önce yüzde 15 düzeyinde bir artış olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bu zam bayram geldiği için yapılmadı. Maliyet artışlarından dolayı mecburen yapılan bir zam oldu. Online baklava satışları normal sürecinde de devam ediyor” diyerek konuştu.

Mehmet Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti: “Baklava alacak olan tüketiciler güvenilir buldukları satıcılardan baklavalarını almalı. İyi baklavanın şerbeti akmaz.”

E-TİCARET HACMİ ARTIYOR

İdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, ağırlıklı olarak Anadolu’da ve tatil bölgelerinde e-ticaret hacminin bayram öncesi artış gösterdiğini dile getirdi. Özkara, “Bunun öncelikli nedeni ise salgın sonrası normalleşmeyle beraber tatil ve turizm bölgelerinin ağırlıklı olarak nüfusunun artması” şeklinde konuştu.

Tüketiciler tatlı, şeker, çikolata gibi ürünlerini online olarak da sevdiklerine ulaştırabiliyor. Şirketlerin bu kapsamda farklı hediyelik seçenekleri bulunuyor. Online siparişte tatlı fiyatları ürüne göre değişiyor.

Şöbiyetin kilogramı 170-190, midye baklava 200-220, fıstıklı 150-170 liradan tüketiciye sunuluyor. Dökme şekerlerin kilogramı fiyatları 28.5 liradan başlarken, hediyelik kutu çikolataların fiyatları ise 25 liradan başlayan fiyatlarla raflarda yerini alıyor.

ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT

Tüketici örgütleri, bayram ihtiyaçlarını online alışverişle alacak olan tüketicileri sahte siteler, yanıltıcı indirimler, kart güvenliği konusunda uyarıyor. Online alışverişte kolaylıkların yanı sıra pek çok riskin bulunduğuna dikkat çeken Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Yalancı indirimlere, sahte internet sitelerine dikkat edilmeli.

Bu dönemde bazı satıcılar ürünlerin fiyatını önce yükseltiyor sonra indirim yapmış gibi düşük fiyat yazıyor. Bu vaziyeti fark eden tüketiciler indirimden önceki fiyatı biliyorsa o fiyatla yeni fiyat arasındaki farkı belgeleyerek Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundukları takdirde bu sahteciliği yapan satıcılara yaptırım uygulatabilir” şeklinde konuştu. Ağaoğlu, tüketiciler ihtiyacı olmayan ürünleri almaktan kaçınması gerektiğinin de altını çizdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.