Turist Akını Sürüyor, Sektörün Yüzü Gülüyor!

Bakanlığın açıkladığı verilere göre 5 aylık üsreçte yabancı turist sayısında büyük artış yaşanarak rakam 12 milyon 700 bine ulaştı.

Turizm Bakanlığı, sektör çalışanlarını sevindiren rakamları açıkladı. Buna göre son 5 ay içerisinde ülkemize tam 12 milyon 700 bin yabancı turist geldi. Bu rakamın büyük çoğunluğunu ise Ruslar oluşturdu.

Tatil cenneti ülkemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan turizm de yüzler gülüyor. Bakanlığın açıkladığı verilere göre son 5 ayda tam 12 milyon 700 bin yabancı turisti konuk eden işletmeler büyümeye devam ediyor. Yabancı turist sayısında Ruslar ilk sırayı alırken onları Almanlar ve Bulgarlar takip etti. Avrupalılar Türkiye’ye büyük ilgi gösterirken Afrika pazarı da her geçen gün büyüyor. Geçen seneye göre rakam yüzde 27 yükselirken ülkemizi Afrika’dan en çok Cezayir ve Libyalılar ziyaret ediyor.

ARTVİN, MUĞLA’YI GEÇTİ

Ülkemizi ziyaret eden turist sayısında düşüş yaşayan önemli ülkelerden biri ise İran oldu. Geçen seneki rakamlara göre bu sene ülkemizi ziyaret eden İranlı turist sayısı tam yüzde 29 azaldı. Yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği şehir yine İstanbul olurken Mayıs ayına kadar gelen 5 aylık dönemde Artvin’in ağırladığı yabancı turist sayısının turizm cenneti Muğla’yı geride bırakması ilginç bir ayrıntı. olarak notlara geçti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı