Turgut Özal’ın özel doktoru Cengiz Aslan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın doktoru Op. Dr. Cengiz Aslan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Takip et
Turgut Özal’ın özel doktoru Cengiz Aslan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel doktoru ve Türkiye’nin ilk beyin cerrahlarından biri olan Op. Dr. Cengiz Aslan, yakalandığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir süredir özel bir hastanenin yoğun bakımında tedavi görüyordu. Aslan’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Cengiz Aslan kimdir?

Op. Dr. Cengiz Aslan, 1970 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1976’da Vakıf Gureba Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi bölümünü kurdu. 1979 yılında ABD’ye gitti ve Houston’da Baylor College of Medicine’de nörofizyoloji alanlarında çalışmalar yaptı. 1982’de Houston’da 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı ağırlamış ve Özal’ın davet etmesi üzerine Türkiye’ye dönüp özel doktoru olarak görev yapmıştı.

TÜRKİYE’NİN İLK BEYİN CERRAHLARINDANDI

Türkiye’nin ilk beyin cerrahlarından Op. Dr. Cengiz Aslan, 1982 yılında Houston’da çalıştığı hastanede Turgut Özal’ı ağırlamış ve uzun süre Houston’daki evinde misafir etmişti. ABD’den Türkiye’ye dönüp Anavatan Partisi’ni kurup ilk seçimde Başbakan olan Turgut Özal, Dr. Cengiz Aslan’ı Türkiye’ye geri getirip özel doktoru olarak görevlendirmişti. Cengiz Aslan, Özal’ın vefat ettiği Nisan 1993 tarihine kadar özel doktorluğu ve can dostluğu yapmıştı.

OĞLUNUN YANINA DEFNEDİLECEK

Beyin Cerrahi Cengiz Aslan, yakalandığı koronavirüs nedeniyle bir aydan beri İstanbul’da özel bir hastanenin yoğun bakımında tedavi görüyordu. Aslan, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 72 yaşında vefat eden Cengiz Aslan’ın genç yaşta vefat eden oğlu Alp Aslan’ın yanına defnedileceği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.