adplus-dvertising

TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na tepki!

TÜRGEV ve Ensar Vakfından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına ilişkin, açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla sanki servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.
Takip et
TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TÜRGEV ve Ensar vakfından yapılan açıklamada, ilim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan Türk toplumunun öğrenci okutma misyonunu çoğunlukla vakıflar aracılığıyla yürüttüğü, bu çerçevede pek çok vakıf gibi TÜRGEV ve ENSAR Vakfının da bu misyonla kendi öz kaynaklarıyla bugüne kadar on binlerce öğrenciye eğitim desteği sağladığı söylendi.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na tepki!

TÜRGEV ve ENSAR Vakfının kuruldukları günden bu yana değişmeyen vasıflarının, gençleri çağın değişen koşullarına göre desteklemek ve her dönemde karşılaştıkları meydan okumalar karşısında yanlarında olmak olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Devletimizin yurt içinde ve yurt dışında çeşitli projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri’ne de her sene çok sayıda gencimiz gitmektedir. Bugünün koşullarında, kendisini bölgesel ve küresel bir güç olarak tanımlama iddiasındaki ülkesine, iddia sahibi olduğu her alanda katkı vermek isteyen ve bu sebeple yurt içinde ve yurt dışında eğitim imkanlarının ardına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun başta ABD olmak üzere birçok ülkede güvenli ve sağlıklı barınma ve burs olanaklarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal yarar yaklaşımları içerisinde de yerini almıştır. Bu çerçevede bu iki vakıf kuvvetlerini birleştirmiş ve ABD’de yerleşik Türk toplumunun da isteklerini ve desteğini arkasına alarak TÜRKEN Vakfının kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz sene, ABD’de mukim Türk vatandaşları tarafından yönetilen TÜRKEN Vakfını FARA olarak bilinen yasal çerçeve içerisine almak istemişler, bu çerçevede lüzumlu yasal prosedürlerin tamamlanmasının sonrasında bir kaç gün önce kayıt işlemini tamamlamışlardır. Bu kayıt işlemi ABD kanunlarına bağlı çalışan vakfın, denetime açık ve şeffaf yapısının doğal bir sonucudur ve dileyen herkesin ulaşabileceği dokümanlar Amerikan Adalet Bakanlığının sitesine yüklenmiştir.”

TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na tepki!

“TÜRKEN Vakfı şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaştı”
Açıklamada, ABD kanunlarına göre kurulan ve gene ABD kanunları çerçevesinde faaliyet gösteren TÜRKEN Vakfının, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs olanakları sunan, onların bulundukları çevreyle uyumlu ve sağlıklı bir eğitim hayatı geçirmeleri için çeşitli faaliyetler düzenleyen bir vakıf olduğu bildirildi.

Attığı her adımı şeffaf ve hesap verilebilir olan, ABD makamları tarafından denetlenen TÜRKEN Vakfının şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu saygın konumun, vakfın ABD’de yaşayan başta Türk toplumu olmak üzere pek çok önde gelen toplum lideri tarafından desteklenmesini ve kalabalık bağış organizasyonlarıyla kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirdiği söylendi.

TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na tepki!

ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin ilk ve en mühim ihtiyacının barınma olduğunun anlaşılmasının sonrasında toplanan bağışlarla New York’ta bir yurt binasının inşa edilmesinin bir ihtiyaç olarak öne çıktığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçevede yerel bağışçılar dışında TÜRGEV ve ENSAR aracılığıyla birçok hayırsever bu prestijli projenin parçası olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki sene açılması planlanan ve son derece etkin bir bütçe kullanımıyla yaşama geçirilen yurt binası yalnızca orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır.

Amerikan makamlarıyla paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla sanki servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz.

Hiçbir yasal ve ahlaki dayanağı olmayan, baştan sona bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu akıl ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, iddia sahiplerine biçtiğimiz değerden değil kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir yüce milletimizindir.”​​​​​​​

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.