Tupac Ölüm Yıl Dönümünde Tüm Dünyada Anılıyor

Çoğu rap sanatçısının idol olarak gördüğü, tüm dünyada milyonlarca hayranı olan Tupac Shakur, 13 Eylül 1996 yılında vurularak öldürüldü.

Tupak Amaru Shakur Kimdir?

Sevilen rapçi Tupac, 16 Haziran 1971 tarihinde ABD’nin New York şehrinde doğdu. Dünya ilk geldiğinde ismi Lesane Parish Crooks olsa bile annesi daha sonra “Tupac Amaru Shakur” olarak ismini değiştirdi. Maddi sıkıntılar nedeniyle sürekli taşınmak zorunda kalan Tupac, kariyerinin ilk yıllarında Digital Underground isimli gruba katıldı. Bu grupta ilk başlarda dansçı ve arka planda görevler aldı. Kısa süre sonra MC olarak grupta devam etti. İlk şarkısı olan Same Song’u söylerken Shock G ile düet yaptı. Grubun başarılı olmasıyla Tupac, 2Pacalypse Now adlı ilk albümü çıkardı. Popülerliği git gide artan başarılı sanatçı “Juice” isimli filmde rol aldı. 1993 yılında ikinci albümü olan Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.’ı çıkardı. Tupac’ın oyunculuk kariyeri ise Janet Jackson’la oynadığı Poetic Justice filminde parladı. Above The Rim adlı filmde de rol alarak aktörlüğünü geliştirdi.

HAPİS YATTI

Tupac ve arkadaşları Kasım 1993’te bir kadına tecavüz etmekten suçlandı. Kadının bu iddiasını Tupac asla kabul etmedi. Mahkeme sonucunda Tupac 1.5-4.5 yıl hapse mahkum oldu ve 8 yattıktan sonra tahliye edildi. 5 Nisan 1996 yılında 120 gün hapse mahkum edildi. 1994’te tecavüz davasının sonucunun açıklanmasından bir gün önce, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından New York’taki stüdyosunun önünde vuruldu ve mücevherleri çalındı. Shakur, bu olayda eski bir arkadaşı olan ve o sırada stüdyoda bulunan rapçi Biggie Smalls’ı ve Sean Combs’u suçladı. 15 Haziran 2011 tarihinde bir mahkûm Tupac’ı vurması için Czar Entertainment’in sahibi tarafından tutulduğunu itiraf etti.

TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜĞÜ

Tupac, 2007 itibarı ile 75 milyonun üzerinde albüm satmayı başardı. En Çok Satan Müzik Sanatçıları listesine girdi. Rolling Stone Dergisi’nde tüm zamanların en büyük 86. sanatçısı seçildi. Tupac’ın şarkılarının birçoğunun ana teması varoşlardaki şiddet, ırkçılık, sosyal sorunlar gibi toplumsal problemlerdi. Sosyal yönden sorunları aktaran şarkıların yanında çoğu şarkı parti müzikleri üzerine kuruluydu. Tupac, 7 Eylül 1996’da Las Vegas, Nevada‘da silahlı saldırıya uğradı ve hastaneye kaldırıldıktan 6 gün sonra solunum ile kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı