adplus-dvertising

Tunus’ta hakimler, görevden alınanlar için 1 haftalık grevde

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in 57 hakimi görevden almasını protesto eden hakimler, bir haftalık greve başladı.
Takip et
Tunus’ta hakimler, görevden alınanlar için 1 haftalık grevde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 57 hakimi görevinden almasının sonrasında Tunus Hakimler Birliği greve başlama kararı aldıklarını duyurdu. Dün başlayan grev sebebiyle mahkeme salonları kapanırken, defin işlemleri izinleri ve acil görülmesi gereken terör davaları devam edecek.

Tunus’ta hakimler, görevden alınanlar için 1 haftalık grevde

Tunus Hakimler Birliği Başkanı Anas Hamaidi yaptığı açıklamada, grevin görevden alınan hakimler tekrardan işe alınana kadar devam edeceğini belirtti. Tunus Cumhurbaşkanı Said ise greve giden hakimlerin maaşlarının kesilmesi emri verdi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 1 Haziran’da yolsuzluk ve terör davalarının üzerini kapatma suçlamasıyla 57 hakimin görevden alınmasına ilişkin bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlamıştı. Tunus Hakimler Birliği ise kararnamenin yayınlanmasının sonrasında başkentte gerçekleştirilen ve bin yargıcın katıldığı toplantıda grev yapma kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Said, geçtiğimiz sene 25 Temmuz’da “ülkenin tehlikede olduğu” gerekçesiyle dönemin başbakanını görevden alırken, meclisin yetkilerini dondurmuştu. Said 22 Eylül 2021’de ise imzaladığı kararnameyle yetkilerini genişleterek yürütme organını cumhurbaşkanlığına bağlamıştı. Said, son olarak Şubat 2022’de Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.