adplus-dvertising

Tüm gözler FED toplantısında çevrildi!

Aralık ayı FED toplantısı için geri sayım başladı. FED, Kasım ayı son toplantısında bilindiği gibi 75 baz puan faiz artırımına giderek politika faizini 3,75-4,00 aralığına yükseltmişti. Peki FED faiz artışına gidecek mi?
Takip et
Tüm gözler FED toplantısında çevrildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de beklenenden ılımlı gelen enflasyon verisi sonrası riskli varlıklarda geniş çaplı bir ralli start alırken doların iki günlük yükselişi son buldu.

ABD endekslerinde vadeliler sabah saatlerinde rallinin devamına işaret etti.

Serbest piyasada 18,6350 liradan alınan dolar 18,6370 liradan satılıyor. 19,8040 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 19,8060 lira olarak belirlendi.

Başta Macaristan forinti ve Güney Afrika randı olmak üzere gelişen ülke para birimlerinde dolar karşısında kazançlar ABD TÜFE verisi sonrası hızlandı. Forintin iki günlük yükselişi yüzde 1,8’i buldu.

Enflasyon rallisi tahvillerde de alımları beraberinde getirdi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi salı günü 11 baz puan birden düşerek yüzde 3,51’e geriledi. Getiri bu sabah yüzde 3,5’in hemen altında fiyatlanıyor. Asya Pasifik’te tüm önemli Borsalar artıda.

Enflasyonda yumuşama altın fiyatlarını da sıçrattı. Spot altın salı gününü yüzde 1,65 yükselişle 1.810 dolardan tamamladı.

FED’İN FAİZ ARTIŞ TEMPOSUNU DÜŞÜRMESİ BEKLENİYOR

Amerikan Merkez Bankası Fed yılın son faiz kararını 22:00’de açıklayacak, Fed Başkanı Jerome Powell kararın ardından 22:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Beklentiden ılımlı gelen tüketici enflasyonu verisi sonrası Aralık ayı için faiz artış temposunun 50 baz puana düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu toplantıda tüm gözler Fed üyelerinin medyan faiz beklentilerinde olacak.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Fed faizinin yüzde 4,9’da zirve yapmasını bekliyor. Bu da Şubat ve Mart’ta 25’er baz puanlık faiz artışları sonrası Fed’in yüzde 4,75-yüzde 5 bandında durması anlamına geliyor. Swap piyasasında da Fed’in tepe faizi için yüzde 4,9 fiyatlaması yapılıyor.

Eylül ayında Fed üyeleri yüzde 4,6 seviyesinde zirve faiz bekliyorlardı. Powell’ın zirve faize ne zaman ulaşılacağı ve hangi koşullarda faiz artışlarına son verileceğine yönelik mesajları da izlenecek.

Wells Fargo & Co Ekonomisti Michael Pugliese Powell’ın spesifik bir patika çizmesini beklemiyor. Pugliese’ye göre Powell bu konuda seçeneklerini açık tutmak ve esnek kalmak istiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.