Tüm Dünyada Yatırımcıların Gözü Sağlık Sektöründe

Dünya teknoloji devleri gözünü sağlık sektörünün üzerine çevirdi. Yeni yatırımların ağırlıklı bir bölümü tıp teknolojileri alanında yapılıyor.

Gelişen teknoloji ve endüstri 4.0 olarak adlandırabileceğimiz teknoloji devrimi, tüm dünyadaki bütün sektörlerin iş modellerinde değişiklikler yaptığı gibi, sağlık sektöründe de yoğun bir biçimde etkisini gösteriyor. Yatırımcılar, yüksek bütçelerle inovatif tıp teknolojilerine ve AR-GE projelerine destek oluyor.

İnovasyon, dünya tarihinde görülmemiş bir hızla gerçekleşiyor. Dev yatırım şirketleri tıbbın dönüşüm yaşadığı bu dönemde geri kalmamaya özen gösteriyor. Hastalar, doktorlarını dijital platformlarda daha yakından tanıyor ve iletişim kuruyorlar. Uzay üssünü andıran ve kaliteli hizmet sunan hastaneler, nitelikli sağlık personelleri ve yapay zekanın sağlık sektörüne dahil oluşu baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ediyor. Peki, ne tür teknolojilere yatırım yapılıyor, ne gibi gelişmeler var, ülkemiz bu konuda hangi seviyede? Sağlık İletişimi Danışmanı Serap Öcal, konuyla ilgili son gelişmeleri Haber.com için değerlendirdi.

Gelişen sağlık teknolojileri sayesinde gelecek yıllarda hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan tedavi edilebileceğini vurgulayan Öcal, “Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Dr. Priscalla Chan, 5 milyar dolar yatırım yaptıkları BioHub projesi için, Kaliforniya’nın en iyi üniversitelerinden araştırmacıları bir araya getirerek ileri sağlık teknolojilerinin gelişmesi için maddi destek sağlıyorlar. Kaliforniyalı araştırmacılar, hastalıkları anında teşhis edip tedavi üretmeye yönelik genetik teknolojiler üzerine araştırmalarını sürdürüyor. Bu yeni sağlık teknolojileri sayesinde, bu zamana kadar sebebi anlaşılamamış hastalıkları aydınlatmak, hatta hastalıkların belirtileri ortaya çıkmadan hastalığın varlığını tespit etmeyi vaat ediyorlar” dedi.

KANSER İÇİN ÖNEMLİ AŞAMA KAT EDİLDİ

Çağımızın vebası kanser hakkında yapılan son çalışmalar hakkında bilgi veren Öcal, “Geçtiğimiz günlerde Oregon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ulaşılması güç tümörlere ulaşabilen bir nanotanecik geliştirdiklerini açıkladılar. Bu nanotanecikler, kanserli olan hücreyi tespit ediyor ve onu öldürmek için gerekli olan yüksek ısıyı manyetik hipertermi sayesinde sağlayabiliyor. Araştırmacılara göre ısı üreten bu nanotanecikler, yumurtalık kanserinde etkili olabilecek. Yine, Hiroshima Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üç boyutlu baskı ile üretilmiş prostetik el için bir kontrol sistemi geliştirdi. Geliştirilen teknolojinin, ampute edilmiş bir kola sahip insanların hayatını kolaylaştırması bekleniyor. Kalbinizin durumunu takip eden giyilebilir cihazlar, beyne yerleştirilen ve zihin ile kontrol edilebilen robotik kollar… Ardı arkası kesilmeyecek gibi görünen inovatif teknolojiler hayatımızı kolaylaştırmak için çalışıyor. Hasta olmadan yaşamayı bir yaşam biçimi haline getirebilmek için hazırlanan programlar da bu gelişmeleri destekleyici nitelikte insan sağlığı ve mutluluğu için çalışıyorlar. Ülkemizde de bu konuda sektör profesyonelleri tarafından büyük bir ilgi olsa da yeterli boyutta laboratuvar çalışması, klinik araştırma ve yatırım imkanı bulunmamaktadır” ifadesini kullandı.

“YATIRIMCILAR GERİ KALMAMALI”

Dünyanın yakından takip ettiği tıp teknolojilerinin, ülkemiz yatırımcıları tarafından da geri kalmadan desteklenmesi gerektiği söyleyen Öcal, şöyle devam etti: “Endüstrinin akıl almaz hızdaki gelişimi, tıp teknolojilerinde de varlığını hissettiriyor. Yerli üretim tıp teknolojilerini, dünya standartlarında hizmet veren güzel ülkemizde de görmek istiyoruz. Uçak, araba, cep telefonu gibi yeterince yerli üretim imkanı bulamadığımız ve teknolojik yatırımlarını gerçekleştiremediğimiz sanayi devrimi ürünlerini, tıp alanında endüstri devriminde yakalayabilmeyi diliyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı