adplus-dvertising

TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı! Nisan ayında yeni rekor…

Son dakika haberi: TÜİK, nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre senelik enflasyon senelik yüzde 69 olurken 20 senenin yeni zirvesi görüldü.
Takip et
TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı! Nisan ayında yeni rekor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını Ramazan Bayramı sebebiyle gecikmeli olarak açıkladı. Buna göre enflasyon senelik olarak yüzde 69 yükseldi. Böylece enflasyon 20 senenin yeni zirvesine ulaştı. Artışta gıda ve enerji fiyatlarının etkisi görüldü.

Piyasa katılımcıları nisan ayında senelik enflasyonun yüzde 68,3 seviyesine yükselmesini bekliyordu.

MERKEZ BANKASI SENE SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan emtia fiyatlarının ekonomiye etkisini yansıtır biçimde, Merkez Bankası (TCMB) senenin ikinci enflasyon raporunda sene sonu enflasyon tahminini neredeyse iki katına çıkararak 2022 sonu enflasyon orta nokta tahminini yüzde 42,8 olarak belirledi. Enflasyon raporunda TCMB tarafından paylaşılan grafiklere göre enflasyonun zirveyi bu sene ortalama yüzde 70 seviyelerinde görmesi sonrasında düşüşe geçmesi bekleniyor.

Türk-İş’in Nisan ayı gıda fiyatlarındaki değişim raporuna göre gıda fiyatları nisanda yüzde 8,02 arttı. Raporda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 5.323,64 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 17 bin 340 liraya yükseldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.