adplus-dvertising

TÜİK Başkanı Dinçer “enflasyon düşük gösteriliyor” iddialarını yalanladı!

İstifasını sunduğu ileri sürülen TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkına girmiş olurum” diye rakamlarla ilgili ortaya atılan iddiaları yalanladı.
Takip et
TÜİK Başkanı Dinçer “enflasyon düşük gösteriliyor” iddialarını yalanladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, TÜİK’in enflasyon verilerini düşük gösterdiğine dair iddialara yanıt verdi. Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş’a konuşan Dinçer, “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum” şeklinde konuştu.

TÜİK Başkanı Dinçer “enflasyon düşük gösteriliyor” iddialarını yalanladı!

Enflasyon rakamlarının düşük açıklandığı suçlamaları için TÜİK Başkanı Dinçer şu şekilde konuştu: “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim açıkladığımız enflasyona göre zam alıyor. Şuanda o insanların sanki geliriyle oynamak, hakkını yemek… Bunu yapmam, bu şekilde bir sorumluluk altına girmem söz konusu olabilir mi?”

Bugün bu koltukta ben varım yarın başkası oturur!

Dinçer, kurumun içinden hiç kimsenin enflasyonun yanlış açıklanmasına sessiz kalmayacağını aktararak “Bu koltukta şuanda ben oturuyorum, yarın başkası oturur; yani başkanın kim olduğunu boş verin. Siz zannediyor musunuz ki TÜİK’te enflasyon hesaplamasıyla alakalı birimde çalışan yüzlerce arkadaşım ortaya koydukları orandan çok farklı bir açıklama yapılmasını sineye çeker, hiç sesini çıkarmaz” diyerek konuştu.

Dinçer, enflasyon verilerinin istatistiki bir veri olduğunu, devlet sırrı olmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

TÜİK Başkanı Dinçer “enflasyon düşük gösteriliyor” iddialarını yalanladı!

– ‘TÜİK enflasyonu esasında yüksek hesaplıyor ama baskılar yüzünden düşük oran açıklanıyor’ deniyor. Peki hiç düşünülmüyor mu, hesaplanan doğru oran seneler senesi nasıl oluyor da hiç sızmıyor?

– TÜİK senelerdir enflasyonu hesaplanandan düşük açıklayacak ama orada çalışan hiç kimse bunu eşine, dostuna, bir basın mensubuna söylemeyecek.

– İstatistiki verilerden söz ediyoruz; devlet sırlarının muhafaza edildiği bir kurumdan değil!

– Bir hesaplamanın yanlış yapıldığını söylemek, ileri sürmek başka bir şey; hesaplamanın doğru yapılıp açıklanan oranın çarpıtıldığını söylemek başka bir şey!

– İlkini ileri sürebiliriz, eleştirilecek yönler bulabiliriz; muhtemelen vardır da.

– Ama ikinci; çok iddialı bir yaklaşım. Bunu da iddia edebiliriz ama arada bir de düşünelim; ‘TÜİK nasıl bir kurum ki hesapladığı doğru oranları hiç sızdırmadan senelerdir gizlemeyi başarıyor’ diyerek…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.