adplus-dvertising

TTB’den maske yasağı ile ilgili açıklama! “Bakan bitti deyince bitmiyor”

Türk Tabipler Birliği pandeminin bitişinin başladığını ve maske kuralı konusunda yeni kararlar açıklanacağını duyuran Bakan Fahrettin Koca’ya yanıt vererek “Salgın, Sağlık Bakanı ‘bitti’ dediğinde bitmiyor” şeklinde konuştu ve yeni tehlikeleri duyurdu.
Takip et
TTB’den maske yasağı ile ilgili açıklama! “Bakan bitti deyince bitmiyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ile bilim insanlarından oluşan TTB Pandemi Çalışma Grubu (PÇG) ortak açıklaması ile Covid-19 pandemisinin bitmediği, devam ettiğini hatırlatarak, “Salgın, Sağlık Bakanı ‘bitti’ dediğinde bitmiyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün (20 Nisan 2022) yapılacağı açıklanan Bilim Kurulu toplantısının 27 Nisan 2022 tarihine ertelendiğinin duyurulmasıyla alakalı bir açıklama yapan TTB, Bilim Kurulu’nun bilimsel veriler üstünden hareket etmesini istedi.

Bilim Kurulu bu oyuna alet olmamalı
Toplantı konusunun maskesiz hayata geçişle alakalı olabileceği duyumlarını hatırlatan TTB; “Toplantı konusunun toplantı yapılmadan kamuoyu ile paylaşılması, salgının ciddiye alınmadığının mühim bir göstergesidir. Alınacak kararlar konusunda toplantı sahibi kamu otoritesinin böylesine emin olduğu bir toplantıyı neden yapacağı öte yandan sorgulanması gereken bir vaziyettir. Pandemi döneminde siyasal iktidarın uyguladığı politikalar, salgınla bilimsel mücadeleyi geri plana iterken, ekonomik ve siyasi kaygıları öne çıkarmıştır. Bilim Kurulu; bu şekilde oyunlara tekrardan alet olmamalı, bilimsel veriler üstünden hareket etmelidir” uyarısı yaptı.

Varyant değişikliği olasılığı bulunuyor
Gelinen aşamada iktidarın salgını yönetemediği, uyguladığı politikalarla engellenebilir ölümlere neden olduğu söylenen açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Pandemi sürecinin bu evresinde Sağlık Bakanlığı’nı halk sağlığını gözetmeye, bilimsel ve gerçekçi sorumlulukla hareket etmeye davet ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’na ve Bilim Kurulu’na salgının bitmediğini ve devam ettiğini tekrar hatırlatıyoruz. Maske, temizlik ve mesafe gibi kişisel koruyucu tedbirlerin devam etmesinin yanı sıra havalandırma ve kapalı ortamlarda fazla kalınmaması gibi birçok önlemi günlük yaşamımızdan bir müddet daha çıkarmamamız gerektiğini belirtiyoruz. Tam aşı oranlarımızın düşük olduğunu, olası bir varyant değişikliği olasılığının bulunduğunu ve bu sebeple aşı konusunun daha çok önemsenmesi gerektiğini savunuyoruz.”

Bakan ‘Bitti’ deyince bitmiyor
Açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, geçen 29 Ocak’ta yaptığı bir konuşmasında; “Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum. Endişe etmeyiniz, hastalık eski günlerde ki kuvvetinde değil” sözleri hatırlatılarak,

Unutulmamalıdır ki, ‘Her birimizin sağlığı, hepimizin sağlığına bağlıdır.’ Sağlık Bakanlığı’nın öncelikle yapması gerekenler; özellikle riskli kişilerin tam aşılanmasının sağlanmasıyla, toplumun yeni ölümcül varyantlara karşı yeterli derecede korunabileceği mekanizmaları yaratmak ve pandemi dönemindeki 300 bine yakın engellenebilir fazladan ölümün hesabını vermektir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.