TSK, Ovaköy’e doğru ilerlerken teröristler ne yapacağını şaşırdı!

Türk askeri Kuzey Irak bölgesinde hızla ilerliyor. Son olarak Haftanin’e ulaşan askerlerimiz şuan Ovaköy’de. Operasyonların ardından teröristlerin tüm iletişim ağını çökertilmesi hedefleniyor.

Pençe harekatlarıyla Hakurk’tan Haftanin’e kadar terörist örgütün bütün kampları yok edilerek kontrol noktaları kuran Türk Silahlı Güçleri, Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan harekatlarıyla terörist örgütün Sincar bağlantılarını hedef aldı.

Geçtiğimiz sene başlatılan ve aralıksız süren Pençe harekatları derinlere inerken, bahar aylarıyla beraber teröristlerin Suriye kuzeyinden başlayan hareketliliği artınca tekrardan düğmeye basıldı. Geçen hafta Pençe-Kartal hava operasyonu ile Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk bölgeleri hedef alındı.

TSK, Ovaköy’e doğru ilerlerken teröristler ne yapacağını şaşırdı!

HEDEF SURİYE-SİNCAR BAĞLANTISI

Sivillerin yoğun olarak bulunduğu Haftanin bölgesine ise iki gün sonra Pençe-Kaplan kara operasyonu başlatıldı. Harekatı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da TSK komuta kademesiyle bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretlerle yakından takip, sevk ve idare ediyor. Irak kuzeyinde en doğuda Hakurk’tan başlatılan Pençe harekatları batıda Sincar bölgesine doğru genişliyor. MİT istihbarat ağının Sincar’daki yeni Kandil yapılanmasına ilişkin elde ettiği veriler üstüne başlatılan harekatlarla PKK terör örgütünün Sincar üstünden Suriye bağlantısının kesilmesi hedefleniyor.

TİCARET YOLU TEMİZLENECEK

Harekat, en batıda Ovaköy karşısında bulunan Fişhabur istikametinde ilerliyor. Haftanin ve Sinat bölgelerinin sonrasında Türkiye-Irak sınırındaki bu hatta da terörist sızmalarına karşı kontrol sağlanacak. Bu bölgenin terörden temizlenmesi, Irak kuzeyinin Suriye kuzeyinden desteklenmesi tehdidi karşısında kritik önem arz ediyor. Ovaköy Ticaret hattı, Fişhabur üstünden Telafer’e, oradan Musul ve Kerkük istikametini izleyerek Bağdat’a uzanan güzergahıyla, terörist örgütün Irak-Suriye bağlantısının kesilmesinde doğal bir set olarak değerlendiriliyor.

ÜZÜMLÜ KAPISI DA AÇILACAK

Bir yandan terörle mücadele devam ederken bir taraftan da ticaret yolları için çalışmalar hızlandı. Son olarak TSK’nın Pençe harekatlarıyla terörden arındırdığı Çukurca’yı Duhok’a bağlayacak olan Üzümlü Kapısının aktif hale getirilmesi için Türkiye ve Irak nezdinde çalışmalar yoğunlaştı. Türkiye tarafında Çukurca-Üzümlü arasına 15 km, Irak tarafında Üzümlü-Duhok arasında 160 km yol yapımına başlanması planlanıyor. Üzümlü Gümrük Kapısının modernizasyonu çalışmaları da devam ediyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı