Trump koronavirüsü için havaların ısınmasını bekliyor!

Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisine alan koronavirüsü ile alakalı konuşan ABD başkanı Trump, havaların ısınmasıyla birlikte tehlikenin biteceğini söyleyerek Çin'den mal ihracatında bir sorun görmediğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, nisan ayında havaların ısınmasıyla Çin’de başlayan yeni tip koronavirüs salgınının son bulacağını savundu.

Trump, yarın ön seçimlerin yapılacağı New Hampshire eyaletinde düzenlediği miting öncesinde Fox televizyonuna, Çin ile ikili ilişkileri ve yeni tip koronavirüs salgınını değerlendirdi.

Çin’in virüs salgınıyla alakalı gayet profesyonelce davrandığını vurgulayan Trump, “Çin’in çok yakında virüsü kontrol altına alacağına inanıyorum. Nisan ayında havaların ısınmasıyla koronavirüs de bitmiş olur” diyerek konuştu.

“EN İYİ UZMANLARIMIZI GÖNDERİYORUZ”

Trump, ABD’nin virüsün ortaya çıktığı Çin’in Vuhan bölgesine Dünya Sağlık Örgütü uzmanları gönderdiğine işaret ederek, “Çin ile yakından çalıştığımızı söyleyebilirim. Oraya en iyi uzmanlarımızı gönderiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çin ile yapılan ticaret anlaşmasının da iki ülke ilişkilerine katkı sağladığını söyleyen Trump, anlaşmadan sonra Çin’in ABD’ye saygı duymaya başladığını vurguladı.

Söz konusu anlaşma sayesinde Çin’in milyarlarca dolarlık ABD ürününü tekrar satın almaya başladığını aktaran Trump, “Virüsün Çin’in ABD mallarını satın almasını etkileyeceğini zannetmiyorum. Çin virüsü yok etmek için çok çalışıyor, biz de onlarla iletişim halindeyiz” şeklinde konuştu.

ÇİN’DEKİ KORONAVİRÜS SALGINI

Yeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık 2019’da Vuhan’da belirlenmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da şehirdeki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli hastalığın” görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Pekin yönetimi, ülke içinde salgınla mücadele için çeşitli tedbirler alarak Vuhan’a girişleri yasaklamış, çıkışlara da çok özel vaziyetlerde izin verileceğini açıklamıştı.

Çin’de ölü sayısının her geçen gün arttığı ciddi salgına dönüşen virüse karşı, henüz aşı ya da etkili bir ilaç bulunamadı.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı