Trump’tan dikkat çeken İsrail-Bahreyn açıklaması: Çöllerdeki kumlar kan yüklüydü! Filistin de katılmak isteyecek

ABD Başkanı Donald Trump, bugün ilişkilerini normalleştirmek üzere anlaşmaya varan Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya teşekkür etti

ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından Bahreyn ve İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurduktan sonra Oval Ofis’te gazetecilerin karşısına çıktı. Trump, Bahreyn ve İsrail arasında varılan anlaşma hakkında, “Anlaşma sadece Orta Doğu için değil, tüm dünya için çok önemli. Bahreyn ve İsrail, karşılıklı büyükelçilik açıp, büyükelçi atayacaklar. İki ülke arasında doğrudan uçuşlar başlayacak. Sağlık, teknoloji, eğitim, güvenlik ve tarım gibi geniş yelpazededeki sektörlerdeki girişim ortaklığı kuracaklar. Bu, gerçekten tarihi bir gün.” dedi.

“FİLİSTİN DE BU ÜLKELER ARASINA KATILMAK İSTEYECEK”

Trump, varılan bu anlaşmanın son 30 gün içinde bir Arap ülkesi ile İsrail arasında varılan ikinci anlaşma olduğunu vurgulayarak, “Başka ülkelerden de bu konuda muhteşem bir istek görüyorum. Bence, birçok ülke İsrail ile normalleşen ülkeler arasına katılmak isteyecek. Filistinliler de iyi bir pozisyona gelecek ve onlar da tüm arkadaşları katıldığı için bu ülkeler arasına katılmak isteyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahreyn ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın 11 Eylül saldırılarının yıl dönümüne denk gelmesini “ilginç” olarak niteleyen Trump, göreve geldiğinde Orta Doğu’nun “kaos” içinde olduğunu ancak DEAŞ’ı yendiklerini ve bölgedeki tarafları bir araya getirdiklerini belirtti.

Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile de temas halinde olduklarını anlatarak, “Orta Doğu’da daha önce görmediğiniz şeyler oluyor.” yorumunu yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında varılan anlaşmanın resmi imza töreninin 15 Eylül’de Beyaz Saray’da gerçekleştirileceğini dile getiren Trump, Bahreyn Kralı Bin İsa’nın da bu törene katılacağını kaydetti.

“ÇÖLLERDEKİ KUMLAR KAN YÜKLÜYDÜ”

Trump, “Bu vesile ile İsrail ve Bahreyn liderlerine, bu tarihi anlaşmayı yapma cesareti ve vizyonları için teşekkür ediyorum. Onların liderleri, geleceğin, geçmişin çatışmaları ile değil, umutla dolu olabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

ABD’nin Orta Doğu’daki askerlerini de çektiğini anımsatan Trump, “Çöllerdeki kumlar, kan yüklüydü. Şimdi bu kumların barış yüklü olduğunu görebilirsiniz. ABD, Orta Doğu halkının yanında olacak, onlarla birlikte çalışıp, daha aydınlık ve daha umut vadeden bir gelecek kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Orta Doğu’daki birçok ülkenin savaşmaktan yorulduğunu ve barış istediğini söyleyen Trump, İran ve Filistin konusunda da iyi şeyler görebileceklerini söyledi.

NETANYAHU: 26 YIL DEĞİL, 29 GÜNÜMÜZÜ ALDI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından Bahreyn ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasına varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, BAE’nin ardından Bahreyn ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasına varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti. Netanyahu yayınladığı görüntülü mesajda, İsrail ile Bahreyn arasında varılan anlaşmadan memnuniyet duyduğunu belirtti.

İsrail’in 1994’te Ürdün ile vardığı barış anlaşmasına atıfta bulunan Netanyahu, “Bir Arap devleti ile yaptığımız barış anlaşmasının ikincisinden (Ürdün) üçüncüsüne geçmemiz (BAE) 26 yıl sürdü ve üçüncüsünden dördüncüsüne (Bahreyn) ulaşmamız 26 yıl değil 29 günümüzü aldı. Ne büyük değişim.” ifadelerini kullandı.

Arap ülkeleriyle barış anlaşmasına varmak için uzun yıllardır çaba gösterdiklerini kaydeden Netanyahu, “Bu yeni bir barış çağı. Uzun yıllardır barışa yatırım yaptık. Şimdi de barış bize yatırım yapacak ve İsrail ekonomisine büyük yatırımlar getirecek.” dedi.

Netanyahu, varılan anlaşmadan dolayı ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’a teşekkür etti.

BAE VE BAHREYN’DEN İSRAİL İLE NORMALLEŞME ANLAŞMASI

Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu. İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın imza töreni, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak.

Öte yandan Trump, bugün BAE’nin ardından bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn’in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Bahreyn, Mısır, Ürdün ve BAE’nin ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi oldu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı