Trump’ın Rüzgarla İmtihanı: Rüzgarı Kesinlikle Anlayamadım

Florida’da konuşan ABD Başkanı Donald Trump, herkesten çok çalıştığını fakat rüzgarı anlayamadığını belirtti.

Daha önce de “Rüzgar ara sıra eser, ara sıra esmez, esmediğinde TV bile izleyemeyiz” diyerek konu ile ilgili ‘Bilgisini’ ortaya koyan ABD Başkanı Trump, bu kez ‘Herkesten çok çalıştığını fakat rüzgarı kesinlikle anlayamadığını’ belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın rüzgar enerjisiyle olan imtihanı devam ediyor. Florida eyaletinde West Palm Beach’te genç muhafazakârlara hitap eden Trump, rüzgar türbinlerini kast ederek ‘yel değirmenleri ile ilgili herkesten daha çok bilgisi olduğunu’ savundu.

Trump, “Bu konuyu, tanıdığım herkesten daha çok çalıştım. Rüzgarı kesinlikle anlayamadım. Bilirsiniz, yel değirmenlerini çok iyi bilirim. Onlar gürültücüdür. Kuşları öldürürler. Kuş mezarlığı mı görmek istiyorsunuz? Bir gün bir yel değirmeninin altına gidin. Yaşamınız boyunca gördüğünü kuşlardan çok daha fazlasını göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

“MUAZZAM MİKTARDA DUMAN ÜRETİYORLAR”

Rüzgar türbinlerinin çoğunlukla Almanya ve Çin’de üretildiği belirten Trump, bilimsel terimlerle süslediği enteresan argümanını şu şekilde açıkladı; “Muazzam miktarlarda duman üretiyorlar. Gazlar atmosfere püskürtülüyor. Bir dünyamız olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bu dünya evrenle kıyaslandığında minicik. Çok, çok muazzam miktarlarda duman ve öbür her şey. Karbon ayak izinden bahsediyorsunuz, dumanlar havaya püskürtülüyor, değil mi? Püskürtülüyor. Çin’de ya da Almanya’da olsun, neticede havaya gidiyor. Bu bizim havamız, onların havası, her şey, değil mi?”

ABD Rüzgar Enerjisi Kurumu’na göre ülkede 57 bin türbin bulunuyor.

KANSER İDDİASINDA DA BULUNMUŞTU

Donald Trump daha önce de Michigan eyaletinde yaptığı bir mitingde yenilenebilir enerji karşıtlığını dile getirmiş ve “Ya enerjimizi rüzgardan alıyor olsaydık, bu yürümezdi, çünkü rüzgar ara sıra eser, ara sıra esmez ve bu da pek çok problem çıkarır.” demişti.

Türbinlerin emlak değerlerini düşürdüğünü savunan Trump öte yandan gürültünün kansere yol açtığı iddiasında da bulunmuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı