Trump’ın Müslümanlara koyduğu giriş yasağı için ABD Kongresi harekete geçti!

2017 senesinin başında bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini önlemek için İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye ‘Müslüman yasağı’ uygulaması getiren ABD eski başkanı Donald Trump’ın uygulamasının tekrardan yaşanmaması için ABD Kongresine yeni bir tasarı sunuldu
Takip et
Trump’ın Müslümanlara koyduğu giriş yasağı için ABD Kongresi harekete geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Temsilciler Meclisi Kaliforniya Demokrat milletvekili Judy Chu tarafından hazırlanan “Ulusal Kökene Dayalı Göçmen Olmayanlar için Ayrımcılığın Engellenmesi Kanunu” tasarısı Kongre’ye getirildi.

“Yasak Yok” başlığı ile sunulan tasarının 137 Temsilciler Meclisi mensubu ve Delaware eyaleti Demokrat senatörü Chris Coons tarafından desteklendiği kaydedildi.

Chu, tasarıyla alakalı yapılan yazılı açıklamada, “Müslüman yasağı milletimiz üstünde nefret dolu bir lekeydi. Gerçek bir ulusal güvenlik kaygısından değil sadece bağnazlıktan esinlenen yasak, önyargıları, yabancı düşmanlığını ve İslamofobi’yi körüklerken yalnızca aileleri ayırmaya hizmet etti.” ifadesini kullandı.

‘YASAK YOK’ TASARISIYLA BENZERLERİNİN ÖNÜNÜN KESİLMESİ AMAÇLANIYOR

Benzeri önyargılı yasakların tekrar politika haline gelmesine izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Chu, “Bu sebeple bir defa daha kanunlarımızı güncellemek için ‘Yasak Yok’ tasarısını sundum. Bu Şekilde geniş tabanlı yasaklar olmadan önce bir tehdidin gerçek kanıtını talep edecek olan bu kanun tasarısı, gelecekteki başkanların insanları sadece dinleri sebebiyle yasaklayamayacaklarını garanti ediyor.” ifadesine yer verdi.

Tasarının, din temelli ayrımcılığı yasaklamak için Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanunu’nı güçlendirmeyi ve gelecekteki benzeri uygulamaları önlemek için ABD başkanının aşırı geniş yürütme yetkisini sınırlandırarak güçler ayrılığını tekrardan temin etmeyi hedeflediği aktarıldı.

Chu, aynı başlıktaki “Yasak Yok” isimli kanun tasarısının ilk versiyonunu, Trump’ın imzaladığı kararname ile bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasını için ilk defa 10 Nisan 2019’da Kongre’ye sunmuştu.

Tasarı 22 Temmuz 2020’de Temsilciler Meclisi’nde 183’e karşı 223 ile kabul edilmiş, fakat Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’da kalmıştı.

Söz konusu ilk tasarı, Trump’ın Müslüman ülkelere seyahat yasağını uygulamayı kapsayan kararnamesine yönelik ABD Kongresine sunulan ilk karşı kanun tasarısı özelliğini taşıyordu.

TRUMP’IN SEYAHAT YASAĞI

ABD eski Başkanı Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havaalanlarında protesto edilmesi üstüne geri adım atmak mecburiyetinde kalmıştı.

Daha sonra “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş ve tekrar yürürlüğe konulmuş fakat Hawaii ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerin “ulusal çapta yürürlüğün durdurulması kararı” engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran 2018’de Trump’ın 7 ülkeyi hedef alan seyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak anayasaya uygun bulduğunu açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.