adplus-dvertising

Trump’ın finans direktörü vergi kaçırdığını kabul etti

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Trump Organization firmasının Finans Direktörü (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın şirketi aracılığıyla vergi kaçırdığını itiraf etti.
Takip et
Trump’ın finans direktörü vergi kaçırdığını kabul etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Trump Organization firmasının Finans Direktörü (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın firmasına yönelik uzun zamandır devam eden bir soruşturmayla ilişkili olarak, vergi kaçırdığına dair suçlamaları kabul etti. Trump’ın firmasında Finans Direktörlüğü (CFO) yapan Weisselberg, komplo, cezai vergi dolandırıcılığı, hırsızlık ve iş kayıtlarında değişiklik yapma da dahil olmak üzere 15 suç ile karşı karşıya kaldı. Lüks otomobiller için ödemeler, Manhattan’daki bir daire için kira ve torunları için özel okul eğitimi de dahil olmak üzere, firmadan aldığı yan haklar üstündeki vergileri kaçırmakla suçlanan Weisselberg, bugün görülen davada karşılaştığı 15 suçlamanın tamamını kabul etti.

Hapis ve para cezası

Mahkeme Yargıcı Juan Manuel Merchan, Weisselberg için daha önce tespit edilen Savunma Anlaşması kapsamında, New York City’deki Rikers Island hapishanesinde 5 ay hapis ve daha sonra 5 sene denetimli serbestlik cezasına çarptırılacağını belirtti. Yargıç, Weisselberg’in öte yandan, 2 milyon dolar ödemek mecburiyetinde kalacağını da söyledi. Weisselberg’in, Trump’ın firmasıyla alakalı suçlamalar çerçevesinde Ekim ayında görülecek olan mahkemede tanık olarak ifade vermesi gerekecek.

Vergi kaçırmakla suçlanıyorlar

Firma, Weisselberg’e ve öbür yöneticilere, vergilerini hükümete doğru bir biçimde bildirmeyerek gelir vergisinden kaçınmalarına yardımcı olmakla suçlanıyor. Weisselberg, Trump’ın firmasının ticari uygulamalarına ilişkin uzun zamandır devam eden soruşturmada şu ana kadar suçlamalarla karşı karşıya kalan tek kişi. Weisselberg, birkaç sene boyunca Trump’ın firmasından kira, otomobil ödemeleri ve okul harcı gibi vergilendirilmemiş ikramiyeler de dahil olmak üzere 900 bin dolardan fazla ödenmemiş ve hak edilmemiş vergi iadesinden dolandırmakla suçlanıyor.

Weisselberg’in avukatı Nicholas Gravante Jr. daha önce, müvekkilinin söz verilen 5 aylık hapis cezası karşılığında suçunu kabul edeceğini belirtmişti. Savcılar, Savunma Anlaşmasının Weisselberg’in iddianamedeki 15 suçlamanın her birini kabul etmesini, mahkemede firmanın ileri sürülen tazminat düzenlemesindeki rolü hakkında konuşmasını ve Ekim ayında Trump’ın firmasıyla alakalı suçlamalarda tanık olarak hizmet etmesi gerekeceğini söylemişti.

Trump’ın en sadık iş ortaklarından biri olarak görülen Weisselberg, Temmuz 2021’de tutuklanmıştı. Savcılar, firmanın Weisselberg de dahil olmak üzere üst düzey yöneticilere 15 sene boyunca vergilendirilmemiş yan haklar verdiğini öne sürmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.