adplus-dvertising

Trump’ın evinden ocak ayında da en az 700 sayfa “gizli belge” çıkmış

ABD Ulusal Arşivleri Vekili Debra Steidel Wall tarafından ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın avukatı Evan Corcoran’a gönderilen 10 Mayıs tarihli mektupta, geçtiğimiz ocak ayında Trump’ın Florida’daki evinden alınan belgeler arasında en az 700 sayfa “gizli belge” olduğu aktarıldı.
Takip et
Trump’ın evinden ocak ayında da en az 700 sayfa “gizli belge” çıkmış
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın Florida eyaletinde Palm Beach’de bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine 9 Ağustos’ta Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından baskının yankıları sürerken, geçtiğimiz ocak ayında da Trump’ın Florida’daki evinden gizli belgeler çıktığı söylendi. ABD Ulusal Arşivleri tarafından Ulusal Arşivler Vekili Debra Steidel Wall tarafından ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın avukatı Evan Corcoran’a gönderilen 10 Mayıs tarihli mektupta, geçtiğimiz ocak ayında eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki evinden alınan belgeler arasında en az 700 sayfa gizli belge olduğu aktarıldı.

Söz konusu gizli belgeler arasında, “Özel Erişim Programı (SAP) materyalleri de dahil olmak üzere en yüksek sınıflandırma seviyelerinde” gizli belgeler olduğu ifade edilen mektupta, Trump’ın gizli malzemeleri ele alış şekli ve Trump’ın avukatlarının federal yetkililerin belgeleri araştırmasını geciktirmeye yönelik çabalarına değiniliyor.

Trump’ın evinde çok sayıda “gizli belge” bulunmuştu

Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine 9 Ağustos’ta Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan baskında kimileri çok gizli olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI ajanları, kimileri çok gizli olarak işaretlenen toplamda 11 set gizli belge ele geçirmenin yanı sıra bazı öğelerin savunma bilgileriyle alakalı olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynaklara göre, 11 ayrı gizli belge setinden 4’ünün çok gizli olarak, 3’ünün gizli olarak işaretlendiği söylenmişti. Trump, Casusluk Kanunu’nı ihlal etmiş olabileceği, adaletin önlenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle alakalı ek tüzükler için cezai soruşturma altına alınmıştı. Trump’ın mülkünden elde edilen belgeler arasında bir dizi fotoğraf, el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnauel Macron ile alakalı materyallerin de yer aldığı söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.