adplus-dvertising

Trump’ın evinde çok sayıda ‘gizli belge’ bulundu

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın evinde çok sayıda “gizli belge” bulundu. Trump, Casusluk Kanunu’nı ihlal etmiş olabileceği üstüne soruşturmaya alındı.
Takip et
Trump’ın evinde çok sayıda ‘gizli belge’ bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinde yaptığı aramada, kimileri çok gizli olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşyayı ele geçirdi. Pazartesi günü Trump’ın Florida’daki evinde arama yapan FBI ajanları, kimileri çok gizli olarak işaretlenen toplamda 11 set gizli belge ele geçirmenin yanı sıra bazı öğelerin savunma bilgileriyle alakalı olduğunu ortaya koydu.

Kaynaklara göre, 11 ayrı gizli belge setinden 4’ünün çok gizli olarak 3’ünün gizli olarak işaretlendiği söylendi. FBI ajanları tarafından Trump’ın evinde yürütülen arama emrine göre Trump, Casusluk Kanunu’nı ihlal etmiş olabileceği üstüne, adaletin önlenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle alakalı ek tüzükler için cezai soruşturma altına alındı. Trump’ın mülkünden elde edilen belge envanteri arasında bir dizi fotoğraf ve el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile alakalı materyalleri içerdiği söylendi.

“Ulusal güvenliğimiz için bir risk”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, Mar-a-Lago’da bulunan gizli belgelerle alakalı yaptığı açıklamada, “Raporlar doğruysa ve bu belgeler arasında yer alıyorsa, hükümetimizin sahip olduğu en yüksek düzeyde gizli bilgilerden kimileri bu departmanın ve FBI’ın neden bu şekilde bir adım attığı hakkında çok şey açıklayacaktır” şeklinde konuştu. Schiff, “FBI’ın daha önce bu belgeleri güvenli bir yere götürmeye çalıştığı anlaşılıyor, fakat Trump tam olarak işbirliği yapmadı. Bu Şekilde bir sınıflandırmaya ait bilgilerin güvenli olmayan bir yerde bulunması her gün ulusal güvenliğimiz için bir risk yaratmaktadır” ifadelerini kullandı.

FBI, bu hafta başlarında Trump’ın Florida’da yer verilen Mar-a-Lago’daki mülküne baskın yaparak arama emrinin soruşturmanın Casusluk Kanunu’nın ihlallerini içerdiğini söylemişti. ABD Sulh Yargıcı Bruce Reinhart tarafından verilen ve Başsavcı Merrick Garland tarafından onaylanan arama emri, FBI ajanlarına, Casusluk Kanununu ve Engelleme Kanununu ihlal ettiğine dair delil yaratabilecek materyallere el koyma yetkisi vermişti. Trump dün yaptığı bir açıklamada, belgelerin yayınlanmasına karşı çıkmayacağını belirterek, “Belgelerin yayınlanmasına karşı çıkmayacağım. Bu belgelerin derhal yayınlanmasını teşvik ederek bir adım daha ileri gidiyorum” demişti.

Öte yandan Florida’daki yargıç, Trump’ın ev baskınında kullanılan arama emrini kaldırdı.

Trump’ın Florida eyaletine bağlı Palm Beach’teki evinin bir kaç gün önce FBI tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aranmasının sonrasında ABD Adalet Bakanı Merrick Garland tarafından yapılan açıklamada, “Federal kanun, şu anda aramanın temeli hakkında daha çok detay vermemi önlüyor. Fakat bilmenizi istediğim noktalardan biri, bu konuda arama emri çıkarılması kararını şahsen onayladığımdır. Departman bu şekilde bir kararı kolayca almıyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.