Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yazdığı 2. Mektup Ortaya Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı ikinci mektup ortaya çıktı. Mektupta S-400 üzerinden tehditler savuruldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın diplomasi sınırlarını aşan bir tarz ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yolladığı mektubun ardından bugün yeni bir iddia ortaya atıldı. Londra merkezli Middle East Eye isimli web sitesi, Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yeni bir mektup yolladığını iddia etti.


S-400 ÜZERİNDEN TEHDİT ETTİ

Erdoğan’ın bu hafta yapılması düşünülen ABD ziyareti öncesinde kaleme alındığı iddia edilen mektupta, Türkiye’ye S-400 savunma sistemi sebebiyle yaptırım uygulanabileceği bildirildi.

Middle East Eye’a açıklamalar yapan yetkililer, Türkiye’nin S-400 sistemini aktive etmemesi halinde, ABD’nin F-35 savaş uçakları programına yeniden dahil edeceğinin sözünü verdiğini kaydetti.

MEKTUPTAKİ DİL TARTIŞMA YARATMIŞTI

Trump’ın kaleme aldığı ilk mektupta kullandığı dil büyük tartışma konusu olmuş, kullandığı sözler dünya kamuoyunun tepkisini toplamıştı.

Middle East Eye’a açıklamalar yapan Türk görevliler ilk mektubun çöpe atıldığını, bu mektupta ise diplomatik bir üslup kullanıldığını söyledi. Haberde Trump’ın mektubu İbrahim Kalın aracılığı ile geride bıraktığımız pazartesi günü gönderdiği bildirildi.

İSTEKLERİNİ SIRALADI

Söylentiye konu olan mektupta, S-400 hususunun haricinde ABD’li görevlilerin sistemin durumunu sürekli olarak kontrol etmesi amacıyla Ankara’nın izin vermesi ve Rus silahlarını kullanmama sözü vermesi gibi istekler de yer alıyor.


Öte taraftan 2014 senesinde kurulan Middle East Eye’daki haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu mektuptan etkilenmediği bildirildi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı