Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!

2017’de Suudi Arabistan’ı ziyaret eden dönemin ABD Başkanı Trump’a Suudi kraliyet ailesinin hediye ettiği kürklerin sahte olduğu gün yüzüne çıktı. Hediye edilen hançer de inceleniyor.
Takip et
Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’a, 2017’de Suudi Arabistan’a yaptığı ilk resmi yurt dışı ziyaretinde hediye edilen kaplan ve çita kürklerinin sahte olduğu gün yüzüne çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı raporuna göre, ABD İçişleri Bakanlığı, Suudi kraliyet ailesinin Trump’a hediye ettiği kürklere “Nesli Tehlike Altındaki Türler Kanunu”nı ihlal ettikleri gerekçesiyle el koydu.

Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!

New York Times gazetesinin elde ettiği raporda, söz konusu kürklerle beraber hediye edilen fildişi hançerin de incelendiği söylendi. İncelemenin sonunda ise kürklerin gerçek olmadığı belirlenirken, hançerin hâlâ araştırıldığı vurgulandı.

KAPLAN GİBİ BOYAMIŞLAR Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!

New York Times’a konuşan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tyler Cherry, “Yaban yaşamı müfettişleri ve özel ajanlar, cüppelerin astarlarının kaplan ve çita desenlerini taklit edecek biçimde boyandığını, korunan türlerden olmadığını belirledi” şeklinde konuştu. Suudilerin, kürklerin sahte olduğundan haberdar olup olmadıkları bilinmezken, bir tedarikçi tarafından aldatılmış olabilecekleri de ifade edildi. Brookings Enstitüsü’nün kıdemli mensubu Bruce Riedel, gazeteye verdiği demeçte, kürklerin sahte çıkmasının Suudiler için utanç verici bir olay olduğunu söyleyerek, “Onlar için en mühim iki şey, dünya aktörleri gibi görünmek, zengin olmak ve servetlerini göstermektir” şeklinde konuştu.

SON GÜNE KADAR GİZLEMİŞLER! Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!

ABD kanunlarına göre, aralarında başkanın da olduğu üst düzey devlet yetkililerinin yurt dışı ziyaretlerde aldıkları, değeri 390 dolardan fazla olan hediyeleri “devlet malı” olarak teslim etmeleri gerekiyor. Fakat yetkili, istediğinde bu hediyeleri kendi maaşından satın alabiliyor. Yayımlanan raporda, 2017’de Suudi Arabistan ziyaretinde toplam 82 hediye alan Donald Trump yönetiminin, bu eşyalar arasında bulunan hançer ve kürkler dahil en pahalı 9 hediyeyi, eski başkanın görevdeki son gününe kadar genel hizmetler idaresine bildirmediği gün yüzüne çıktı. Trump’ın hediyeleri geri verdiği bildiriliyor fakat eski başkanın bazı hediyeleri görevdeki son gününe kadar neden “gizlediği” bilinmiyor!

Trump’a Suudi Arabistan’da hediye edilen kürk sahte çıktı!

Öte yandan Trump’ın damadı olan dönemin Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner’e bu ziyarette hediye edilen 2 kılıç ve 1 hançerin de resmi olarak bildirilmediği, daha sonra Kushner’in bu eşyaları 48 bin dolar ödeyerek satın aldığı belirlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.