Trump yeni bir gafa daha imza attı! İspanyol gribi, İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirdi

ABD Başkanı Donald Trump, 1918’de ortaya çıkan İspanyol gribinin, 1945’teki İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirdiğini söylemesiyle yine alay konusu oldu.

Tarih konusundaki bilgisizliğihemen hemen herkes tarafından kabul edilen Trump, yaptığı yeni gafla sosyal medyada alay konusu oldu.

Düzenlediği basın toplantısı sırasındakonuyuİspanyol gribinegetirenTrump, bu salgının İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdirdiğini söyledi. Trump’ın,1918yılında başlayan salgın için, neredeyse 30 yıl sonra1945’te biten savaşı işaret etmesi kamuoyunda alayla karşılandı.

Trump’ın, Birinci Dünya Savaşı yerine yanlışlıkla İkinci Dünya Savaşı dediği düşünülüyor. Ancak bu ihtimal doğru olsa bile, salgın, 1918’de sonra eren Birinci Dünya Savaşı’nın zaten son aylarına denk geliyor.

Ne olmuştu?

I. Dünya Savaşı’nın (1914-1918) son aylarındatüm dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribi, o sırada 2 milyardan az olan dünya nüfusunun üçte birini hasta ettive tahminen50 milyon kişinin ölümüne yol açtı. İki yıl sonra 1920’de sona eren salgın, aynı dönemde devam eden Birinci Dünya Savaşı’ndan daha çok can almış oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ölümcül etkisi bakımından sıklıkla İspanyol gribiyle karşılaştırılıyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı