Trump ve Erdoğan haftada iki kez telefonla görüşüyordu!

ABD'nin eski başkanlarından Nixon'ı yerinden eden Watergate Skandalı'nı patlatan gazetecilerden Carl Bernstein, aylar boyunca yaptığı derlemesini tamamlayarak kamuoyuna sundu. Bernstein, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la en sık görüşen devlet lideri olduğunu aktarırken, "En az iki haftada bir konuşuyorlardı. Trump her seferinde hazırlıksız yakalanıyordu. Trump da Obama ve Bush'u çekiştiriyordu" dedi.
Takip et
Trump ve Erdoğan haftada iki kez telefonla görüşüyordu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmelerini, tanıklara ve resmi belgelere dayandırarak uluslararası kamuoyuna aktaran başarılı basın mensubu Carl Bernstein dünyayı şaşkına çeviren açıklamalar yaparak Trump’ı sanki ifşa etti…

Aylar boyunca derlediği bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bernstein, Trump’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “salak” dediğini ve başta Avustralya, Kanada, İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok müttefikine de hakaretler yağdırarak sanki “zorbalık” yaptığını belirtti.

“BİR B.K BİLDİKLERİ YOK”

Bernstein’a konuşan iki kaynak, Trump’ın yabancı liderlerle konuşurken sanki bir hayal aleminde olduğunu söylerken, “Trump, Erdoğan ve Putin’le konuşurken devamlı önceki başkanları eleştirirdi. Barack Obama ve George W. Bush gibi rakipleri ile ilgili, ‘bir b.k bildikleri yok’ yorumunu yaptı” ifadesini kullandı.

Trump ve Erdoğan haftada iki kez telefonla görüşüyordu!

Yüzlerce telefon görüşmesinden çıkan neticesi paylaşan Bernstein, “Trump, telefon görüşmelerine o kadar hazırlıksızdı ki birçok defa Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı tavizler verdi. Üst düzey birçok ABD’li yetkili ki bunların arasında eski dışişleri bakanları, savunma bakanları ve ulusal güvenlik danışmanları var, Başkan’ın bu hataları yüzünden ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit yarattığını belirtti” ifadesini kullandı. Bernstein’ın gündeme getirdiği adlar ise Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton, Savunma Bakanı James Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly olduğu söylendi.

“BU GÖRÜŞMELER RAHATSIZ EDERDİ”

CNN’de de yer verilen haberin ayrıntılarında şu ifadeler dikkat çekti: “Trump ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren lider Erdoğan’dı. Ara sıra Beyaz Saray’ı haftada en az iki kere arar ve doğrudan Trump’a bağlanırdı. Erdoğan’dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron sık sık Trump ile konuşurdu. Macron sık sık Trump’ı küresel iklim değişikliği politikasını değiştirmesi ile alakalı ikna etmeye çalışırdı. Erdoğan’ın Trump ile görüşmelerinin sıklığı McMaster, Bolton ve Kelly’i rahatsız ederdi çünkü Erdoğan Trump’tan bazı politikalarını değiştirmesini isterdi ve bu nedenle Erdoğan, Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini bypass ederdi ve protokolü atlardı”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a ne zaman doğrudan ulaşabileceğinin alaka çekici olduğu söylenirken CNN’in haberinde, “Erdoğan, Trump’a ne zaman ulaşabileceğini o kadar iyi biliyordu ki Beyaz Saray yetkilileri Türkiye’nin Washington’daki istihbarat servisinin Trump’ın programını ve nerede olduğunu bildiğini ve böyle Ankara’ya bilgi verdiği ile alakalı ikna oldu. Bazı zamanlarda Erdoğan, Trump’ı golf sahasında yakalıyordu ve ikili uzun uzun konuşuyordu. İki kaynak, Trump’ın Suriye’deki vaziyet ve Orta Doğu’daki durum hakkında vaziyeti bilmediğini ve bu nedenle Erdoğan’la konuşurken sık sık gardını düşürdüğünü söylerken, ‘Erdoğan, bunu avantaja çevirdi’ yorumunu yaptı” ifadesi yer aldı.

Özellikle ABD’nin Suriye’den çıkma kararının arkasında Erdoğan’ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesindeki etkisine dikkat çekildi.

Öte yandan Trump’ın Erdoğan’la konuşmaları esnasında ara sıra gerilim meydana geldiği da gün yüzüne çıktı. Trump’ın özellikle rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması nedeniyle Erdoğan’la tartıştığı ifade edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.