Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!

ABD eski Başkanı Donald Trump, 8 Ocak tarihinden beri Twitter’da yasaklı kullanıcılar arasında. Yakın çevresine göre bu vaziyet onu seçimleri kaybetmiş olmaktan bile daha çok üzüyor fakat pes etmiş de değil. Mesajlarını Twitter üstünden milyonlarca kullanıcıya ulaştırmanın bir yolunu çoktan buldu. Nasıl mı?
Takip et
Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin 45’inci Başkanı olan Donald Trump, 25 Ocak’tan bu yana siyasi eylem komitesi ve eski başkanlık ofisi aracılığıyla kayıtlı binlerce kişiye düzenli e-postalar gönderiyor. Bu e-postalar hem biçim hem de içerik itibarıyla kendisinin o ünlü tweet’lerinden pek farklı değil.

Büyük bir çoğunluğu 280 karakter sınırına uygun olacak biçimde yazılan e-postaların alıntıları ve ekran görüntüleri, daha sonra basın mensupları, medya kuruluşları ve siyasi danışmanlar tarafından Twitter’da paylaşılarak binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşıyor. Üstelik böyle hiçbir yasak ihlal edilmediğinden mesajlar kolayca ve hızla yayılabiliyor.

E-postaların yayılmasını sağlayanlar arasında 6,7 milyon takipçili oğlu Donald Trump Jr., 1,2 milyon takipçili fanları Diamond and Silk (sunucu ve yorumcu Lynnette Hardaway ile Rochelle Richardson), 400 bin takipçili aşırı sağcı gazete The Epoch Times ve 542 bin takipçili muhafazakar Right Side Broadcasting Network önce çıkıyor.

Fakat bu mesajları yayanlar yalnızca hayranları ya da yandaşları ile sınırlı değil. New York Times Beyaz Saray muhabiri Maggie Haberman 1,7 milyon takipçisiyle Trump’ın mailini paylaşırken, PBS Beyaz Saray muhabiri Yamiche Alcindor da 1,2 milyon takipçisine “Eski Başkan Trump, antetli kağıda yazılmış tweet’lere benzeyen açıklamalar yayınlıyor” notuyla beraber, gelen e-postalardan birinin ekran görüntüsünü sunabiliyor.

ESKİ FUTBOLCUYU TT YAPTI

Insider’a göre, bu garip vaziyetin son örneği geçtiğimiz çarşamba günü meydana geldi. Trump’ın eski bir Amerikan futbolu yıldızı olan Herschel Walker’ı, Senato seçimlerinde aday olmaya çağırdığı bir mesaj o kadar çok destek aldı ki Herschel Walker ismi trend konular arasına girdi. Trump’ın tweet’lerini birebir hatırlatan mesaj şu şekildeydi:

“Efsanevi Herschel Walker, Georgia’a ABD Senatosu için yarışsa muhteşem olmaz mıydı? Tıpkı NFL’de Georgia Bulldogs’da oynadığı dönemdeki gibi durdurulamaz olurdu. Öte Yandan da HARİKA bir insan. Koş Herschel, koş!”

Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!

UNUTULMAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

Bir gün önce de Biden yönetiminin Covid-19’la mücadele için bütçeden 1,9 trilyon dolar ayrılacağını duyurmasına da sessiz kalamayan Trump, “Umarım herkes (çoğunlukla Çin Virüsü diyerek bilinen) COVID-19 Aşısı’nı olurken, ben Başkan olmasaydım bu güzel ‘aşı’yı en iyi olasılıkla 5 sene daha alamayacağını, hatta muhtemelen hiç alamayacağını hatırlar. Umarım herkes hatırlar!” e-postasıyla güzel haberden kendine pay çıkarmasını bildi.

Analistler bu mesajların Trump’ın kendini sonsuza kadar ulusal diyaloğun bir parçası haline getirme başarısının bir delili olduğunu belirtiyor. Örneğin Insider’a konuşan Cumhuriyetçi siyasi danışman Scott Reed, “Trump’ın gündemde kalmaya ihtiyacı var gibi görünüyor ve Cumhuriyetçi Parti üstündeki kuvvetini korumaya çalışıyor” şeklinde konuştu ve ekledi: “Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi Trump’ın her istediğine boyun eğiyor, bu da işleri onun için daha da kolaylaştırıyor.”

TWITTER TRUMP’I NEDEN YASAKLADI?

Peki Trump bu noktaya nasıl geldi?

Ülkede 6 Ocak’ta yaşanan ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği Kongre baskını sonrası, Trump’ı yasaklayan ilk platform Twitter oldu. Trump’ın @realDonaldTrump kullanıcı isimli kişisel hesabının 12 saat dondurulmasının sonrasında gelen yasakla alakalı blog yazısında Twitter, kararın “daha çok şiddeti körüklemesi riski sebebiyle” alındığını belirtiyordu.

Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!

Kişisel hesabı yasaklanan Trump resmi başkanlık hesabı olan @POTUS’u da denedi ama Twitter paylaşımlarını kısa zaman içinde kaldırdı. Trump’ın, @TeamTrump hesabı da birkaç paylaşımdan sonra kapatıldı.

Bundan sonraki birkaç gün boyunca Trump için mutlak bir sessizlik hakimdi.

Öbür yanda Kongre baskının kışkırtıcısı olma suçlamasıyla bir azil duruşmasıyla karşı karşıya olan Trump, 20 Ocak’ta apar topar Beyaz Saray’dan ayrıldığında, yandaşlarına seslenebileceği kanal olarak e-postanın çok etkili olduğunu fark etti.

İlk e-posta 25 Ocak’ta geldi: “Başkan Trump her zaman ve sonsuza kadar Amerikan Halkının savunucusu olacak.”

Trump şubat ayında ikinci azil girişimini de sağ salim atlattıktan sonra e-postaları sıklaşmaya ve günden güne daha çok tweet’lerine benzemeye başladı. Gündeme dair yorumlarını eksik etmeyen Trump e-postaları aracılığıyla Mitch McConnell, Lisa Murkowski, Liz Cheney gibi parti içindeki rakiplerini yerden yere vururken, kendisini destekleyen Cumhuriyetçileri övmeyi de ihmal etmiyor.

TWITTER’I KAYBETMEK SEÇİMİ KAYBETMEKTEN DAHA ÜZÜCÜ

Trump’ın klinik psikolog olan yeğeni Mary Trump’a göre ise Twitter yasağı amcasını seçimi kaybetmekten bile daha fazla üzdü.

Daha önce kaleme aldığı “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man” (Çok fazla ve kesinlikle yetmez: Ailem dünyanın en tehlikeli adamını nasıl oluşturdu) adlı kitabındaki Trump ailesi ifşalarıyla dünyayı şoke eden Mary Trump, Insider’a yaptığı açıklamalarla bir defa daha şaşırttı.

Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!

Eski Başkan’ın “siyaseti umursamadığını” belirten Mary Trump, Twitter yasağının ve ABD’deki golf turnuvalarının organizatörü olan PGA’in 2022 şampiyonasını Donald Trump’ın New Jersey’de bulunan golf kulübünden çekme kararının amcasını seçimleri kaybetmekten bile daha çok üzdüğünü belirtti.

Mary Trump, “Bence Twitter’dan yasaklanmak ve PGA’nın turnuvayı gerçi çekmesi Donald Trump’ın son 4 senede başına gelen en kötü şeyler” derken, “Twitter olmadan nasıl başa çıkıyor? Bence o bile insanların kendisine aynı alakayı göstermediğinin farkında olmalı” yorumunu yaptı.

Mary Trump, “Cumhuriyetçi Parti’yle alakalı işlerin de yardımı oluyordur. Onu da kaybettiğini düşünsenize. Eğer seçimi kaybeden öbür herkes kadar gündemden düşmüş olsaydı, o zaman zihinsel vaziyeti çok farklı olurdu” diyerek konuştu.

Daha önce de New York Times muhabiri Haberman benzer bir yorumu Twitter’daki takipçileriyle paylaşmıştı. Haberman, Beyaz Saray’a yakın kaynaklara dayandırdığı yorumunda, Trump’ın azil duruşmasına öfkelenmekle beraber, PGA’in turnuva kararının neticesi ise “kırgın” olduğunu ve bu vaziyete çok daha büyük bir tepki verdiğini yazmıştı.

KOVULAN DANIŞMAN GERİ DÖNDÜ

Trump’ın üzüntüsünü bir nebze de olsa dindirdiği düşünülen e-posta yoluyla tweet atma operasyonun ardında çok enteresan bir isim bulunuyor: Dijital projelerden sorumlu danışman Brad Parscale. Parscale geçen sene Trump’ın damadı Jared Kushner tarafından Başkan’ın ikinci seçim kampanyasından kovulmuştu. Fakat Trump’ın dijital altyapısının temellerini yaratan kişi olan Parscale, zor zamanlarda tekrardan ekibe katıldı.

Ekip demişken, yakın çalıştığı birçok kişi artık Trump’la birlikte değil. Fakat Başkan’ın en şoke edici eylemlerini bile destekleyip cesaretlendiren iki isim, Sosyal Medya Direktörü Dan Scavino ile Danışman Corey Lewandowski, hâlâ Trump’ın yanındalar.

Bu danışmanların perde arkasında yaptıkları açıklamalara göre, Twitter yasağı Trump için iyi oldu zira bu sayede eski Başkan Kongre baskını sebebiyle dağılan kamuoyu önündeki imajını toparlama şansı buldu. Aynı zamanda Trump hedeflerini de daha doğru seçebilir hale geldi.

Trump, Twitter yasağını kaldırmanın yollarını arıyor!

ÇÖZÜMÜ BULDULAR AMA BİR TWITTER DEĞİL

Fakat her ne kadar yasağın etrafından dolanmasını sağlasa da bu strateji Trump için pek de mükemmel sayılmaz. Zira Twitter’ın getirdiği rahatlık ve hız toplu e-posta gönderimlerinde yok.

Daha önce en az bir defa hack’lenen hesabındaki tweet’leri kişisel denetimsiz iPhone’undan atan Trump, olan bitene anlık tepkiler ve cevaplar yazabiliyordu. Şuanda ise e-postalar gönderiliyor, alıcılara ulaşıyor, ara sıra lüzumsuz posta kutularına düşüyor ve bu sırada gündem çoktan değişmiş, eski Başkan’ın öfkelendiği konu geçmiş oluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.