Trump ile Macron Arasında IŞİD Tartışması: Birkaç Savaşçı İster Misin?

Londra'daki NATO zirvesine ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki IŞİD tartışması damga vurdu.
Takip et
Trump ile Macron Arasında IŞİD Tartışması: Birkaç Savaşçı İster Misin?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Londra'da yapılan NATO zirvesinin ilk gününe ABD lideri Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki atışma damga vurdu.

"BİRKAÇ CİCİ IŞİD SAVAŞÇISI İSTER MİSİN?"

İki lider IŞİD ve Suriye ile alakalı açıklamalarda bulunurken, Trump Avrupa ülkelerinin geri almayı kabul etmediği yakalanan Avrupalı radikal İslamcı teröristleri gündeme taşıdı. Trump, "Suriye'de tutuklu olan birçok IŞİD savaşçısı var. Tamamı kilit altında. Birçoğu Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'tan geliyor. Çoğunlukla Avrupa'dan geliyorlar ve bazı ülkeler bana katılıyor. Cumhurbaşkanıyla bu konuda konuşmadım" dedikten sonra Macron'a döndü ve "Birkaç cici IŞİD savaşçısı ister misin? Onları sana verebilirim. İstediğin kadar alabilirsin" şeklinde konuştu.

"CİDDİ OLALIM"

Macron, Trump'ın bu esprisi karşısında tebessüm etmeyerek, "Ciddi olalım" şeklinde konuştu ve Avrupalı IŞİD üyelerinin sorunun ufak bir bölümünü yarattığını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, bu açıklamaların yanı sıra Trump'ın "IŞİD'in yüzde yüzünü yendik söylemine de meydan okudu. Macron, "Bence birinci önceliğimiz IŞİD ve öbür terörist grupları ortadan kaldırmak, çünkü henüz bitmediler. Bu birinci önceliğimiz. Ve henüz bitmediler, bunu söylemek mecburiyetinde olduğum için özür dilerim" diyerek konuştu. Macron, Orta Doğu'nun istikrarsızlaşmasının IŞİD ile mücadeleyi zorlaştırdığını da belirtti.

"HAYATIMDA DUYDUĞUM EN İYİ HİÇ BİR ŞEY SÖYLEMEYEN CEVAP"

Trump, Macron'a cevap olarak, "İşte bu yüzden çok iyi bir politikacı.Çünkü bu yaşamımda duyduğum en iyi hiç bir şey söylemeyen yanıtlardan biriydi" şeklinde konuştu. ABD lideri bundan sonra geri adım atarak Fransa'nın bazı savaşçıları geri aldığını belirtti ve IŞİD'in "yüzde yüz yenildiğini" bir defa daha dile getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.