Trump, Her Tartışmayı Kazandığını İddia Ediyor!

ABD Başkanı Trump, üçünü de kaybetmesine rağmen, Hillary Clinton'a karşı üç tartışmayı da kazandığını iddia etti.

Başkan Trump, 3 yıl önce araştırma ve anketlerle kaybettiği kanıtlanmış olmasına rağmen, televizyon tartışmalarının tamamını kazandığını iddia etti. Trump, “Pek çok insanın bildiği gibi ilk tartışmamızda sesimi kıstıkları halde Hillary Clinton’a karşı kazandım. Diğer tartışmaları da kazanmış olduğum ortada” dedi.


ANKETLER CLİNTON’I GÖSTERMİŞTİ

İkilinin tartışmalarından sonra örneğin YouGov’dan yapılan ankette seçmenler, Clinton’un Trump’tan daha iyi performans gösterdiğine inandıkları görülmüştü. 2016 yılında yayınlanan veriler, Hillary Clinton’un Donald Trump’a karşı yüzde 49’a yüzde 39 kazandığını, yüzde 12’nin ise beraberlikle sonuçlandığını gösteriyordu. Anket 1503 kişiyle yapılmıştı. Birçok anket şirketi her 3 tartışma için de benzer sonuçlar yayınlamıştı.

Trump, tartışmalar sırasında da attığı tweetlerle benzer iddialarda bulunmuştu. Örneğin, ikinci tartışmadan sonra Trump bir tweetinde, “İkinci tartışmayı bütün anketlere göre kazandım” ifadesini kullanmıştı. Ancak büyük anket şirketlerinden gelen sonuçlara göre ikinci tartışmayı Clinton kazanmıştı. Trump yönetimine yakınlığıyla bilinen anketör Frank Luntz bile, “Kamuoyundan gelen sonuçlara göre tartışmayı Clinton kazandı” diye konuşmuştu. O dönemde Trump neredeyse tüm araştırmacılar tarafından, toplumu kandırmaya çalışmaktan dolayı sert biçimde eleştirilmişti. Bugünlerde Trump’ın tekrar konuyu gündeme getirmesiyle tartışmalar alevlendi. Trump’ın bu çıkışı neden yaptığı ise merak konusu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı