Trump, Elon Musk’ın fabrikası için izin istiyor

Koronavirüs salgının en yoğun biçimde yaşandığı ülkelerin başında olan ABD'de geçtiğimiz günlerde Tesla'nın Fremont fabrikasını açması ülke gündeminde tartışmalara sebep olmuştu. Bu konuya ABD Başkanı Trump noktayı koydu, "Kaliforniya Tesla'nın fabrikasını açılmasına izin vermeli!" ifadelerini kullandı.

Corona salgını nedeniyle meydana gelen en ciddi problemlerin başında imalata ara veren üreticiler ve ekonomik hareketliliğin yavaşlaması yer alıyor. Amerikalı elektrikli araba üreticisi Tesla da bu imalata ara verme vaziyetinden ciddi bir şekilde etkilendi.

Markanın CEO’su Elon Musk hafta başından itibaren Fremont’taki fabrikasını sokağa çıkma yasağını çiğneyerek açtı. Musk’ın bu vaziyete olan yaklaşımı ise “Tutuklanacak biri varsa o da ben olacağım” tarzında oldu. Sokağa çıkma yasağı süresinde çalışanlarını iş başı yaptıran Musk’a tepkiler oldukça ciddi boyutlarda oldu. Eyalette bazı yerlerde 7 Mayıs’tan itibaren imalat yerleri çalışmaya başladı. Fakat Tesla’nın fabrikasının bulunduğu Alameda’da karantina uygulaması sürüyor.

Musk, karantina uygulaması için ‘faşizm’ benzetmesi yaparak, “Açıkçası insanların anayasal haklarına karşı evlerinde zorla hapsedildiğini düşünüyorum” demiş ve bu sözleri tepki çekmişti.

ABD Hazine Bakanı da bu konuda Tesla’ya destek verir özellikte bir açıklamada bulunmuştu gerçekleşti. Steven Mnuchin, “Kaliforniya’nın şirketi kendi sınırlarında tutması için tek olan ABD fabrikasını tekrardan çalıştırmasına yardımcı olmak lazım. ” şeklinde konuştu.

Son olarak konuyla ilgili Amerika Devlet Başkanı Donald Trump sosyal medyada bir paylaşımda bulundu. Kaliforniya yönetimine seslenen Trump, “Kaliforniya Tesla’nın fabrikasını güvenli ve her tedbiri alınmış biçimde bir an önce açmalı!” şeklinde konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı