Trump döneminin son idam cezası infazı: 48 yaşındaki mahkum idam edildi

ABD’nin Indiana eyaletinde 3 kadının öldürülmesinden suçlu bulunan Dustin Higgs, idam edildi.
Takip et
Trump döneminin son idam cezası infazı: 48 yaşındaki mahkum idam edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Indiana eyaletinde, 3 kadının kaçırılıp öldürülmesinde azmettirici olmaktan suçlu bulunan 48 yaşındaki Dustin Higgs, kaldığı federal hapishanede yerel saatle 01.23’te idam edildi.

Higgs, 1996 yılında Maryland eyaletinde 3 kadının kaçırılıp doğal yaşam parkında öldürülmesi olayında azmettirici olarak suçlu bulunmuş, 2001 yılında idama mahkum edilmişti. Higgs, Trump döneminde idam edilen 13. ve son mahkum oldu.

Higss’in avukatı, ABD Başkanı Donald Trump’a yazdığı mektupta, “Higgs’i gerçek katilden daha ağır bir şekilde cezalandırmak keyfi ve adaletsizdir” diyerek idam cezasının iptalini talep etmişti.

Öte yandan Higgs, ABD Başkanı Donald Trump’ın infazına onay verdiği son federal idam cezası mahkumu oldu. Higgs ile Temmuz ayından bu yana gerçekleştirilen federal idam infazının sayısı 13’e ulaştı.

ABD’de geçtiğimiz gün 2004 yılında 8 aylık hamile bir kadını öldürüp karnındaki bebeği bıçakla çıkarıp çaldığı için 2007’de idama çarptırılan 52 yaşındaki Lisa Montgomery, Indiana eyaletinin Terre Haute kentindeki federal cezaevinde yerel saatle 01.31’de zehirli iğneyle idam edildi. Montgomery’nin idamıyla, ülkede 68 yıldan sonra ilk kez federal bir kadın mahkum hakkındaki ölüm kararı infaz edilmiş oldu.

Yine geçtiğimiz ay öz kızını öldürmek suçundan hüküm giyen Alfred Bourgeois’ın (56) cezası, Indiana’nın Terre Haute kentindeki cezaevinde zehirli iğneyle infaz edildi.

Ülkede topal ördek döneminde en son 1890’larda Grover Cleveland’ın başkanlığı sırasında idam cezaları infaz edilmişti. ABD’de topal ördek dönemi olarak adlandırılan başkanlık geçiş döneminde Teksaslı siyahi Brandon Bernard’ın (40) cezası Indiana’nın Terre Haute kentindeki cezaevinde zehirli iğneyle infaz edilirken, ABD’de 130 yıl aradan sonra başkanlık geçiş döneminde ilk kez bir idam cezası hayata geçirilmişti.

Bu kararlarda bir değişiklik olmazsa, yüz yılı aşkın bir süre içinde en fazla infaz Trump döneminde gerçekleşmiş olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.