TRT payı elektrik faturalarından kaldırıldı! Resmi Gazete’de yayımlandı…

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, elektrik enerjisi satışı üstünden alınan TRT payının kaldırılmasıyla alakalı düzenlemeyi de içeren Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Takip et
TRT payı elektrik faturalarından kaldırıldı! Resmi Gazete’de yayımlandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasaya göre, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nda yapılan değişiklikle sadece bilgisayar programlarına ilişkin olarak sağlanan ve koruyucu programları etkisiz kılmaya yönelik hazırlık hareketlerini yaptırıma bağlayan düzenleme; bütün eser, icra, fonogram, yapım ve yayınları kapsayacak biçimde genişletiliyor.

Telif hakkı sahiplerince izinsiz kullanımları önlemek maksadıyla öngörülen teknolojik tedbirleri etkisiz kılmaya yönelik ürün ve araçların ticaretini yahut tanıtımını yapanlar 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Elektrik enerjisi satışı üstünden alınan TRT payı kaldırılacak.

Elektriğin tasarruflu kullanılmasının teşvik edilmesi maksadıyla normal tüketim miktarına uygun bir kademe tespit edilecek ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetler, bu kademe üzerinde tüketim yapan abonelere yansıtılacak.

Mesleklerinde en az 10 sene usta olarak çalışanlar, iş pedagojisi kursu sınavına doğrudan katılabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, doğal gaz arz güvenliğinin izlenmesinden ve arz güvenliğine ilişkin önlemlerin alınmasından sorumlu olacak.

Tarım ve hizmet sektörleri de enerji verimliliği uygulama proje desteklerinden faydalanabilecek.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik yahut yaşlılık aylığı alanlardan, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türkiye Kızılay Derneği, Yeşilay Cemiyeti ve Yeşilay Vakfında görev alanların bu aylıkları kesilmeyecek.

Elektrikli araç şarj hizmetinin sağlanmasında asli sorumluluk, şarj ağı işletmeci lisansı sahibinin olacak.

TEİAŞ, sistem güvenilirliğinin muhafaza edilmesini teminen ve yeterli kapasite olmaması sebebiyle oluşabilecek bölgesel sistem ihtiyaçlarını karşılamak üzere yan hizmetler anlaşmaları kapsamında yeni imalat tesisi yaptırmak yahut mevcut imalat tesislerinin kapasitelerini kiralamak amacıylale yapabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.