adplus-dvertising

Tropikal meyvelerin en lezzetlisinin Kilosu 80 TL hasadına başlandı

Türkiye’nin tarım da imalat merkezleri arasında yer verilen Mersin’de tropikal meyvelerden Pitaya (Ejder Meyvesi) yetiştiren Akdoğan ailesi, geçen seneye oranla bu yıl 3 kat daha çok verim aldı. Tropikal meyvelerin en lezzetlileri arasında yer verilen Ejder meyvesi üreticiyi 80 TL’lik kilogram fiyatıyla da sevindirdi.
Takip et
Tropikal meyvelerin en lezzetlisinin Kilosu 80 TL hasadına başlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin tarım da imalat merkezleri arasında yer verilen Mersin’de son senelerde tropikal meyve imalatı de arttı. Hatay’dan Mersin’in Erdemli ilçesine yerleşen doğa ile iç içe çiftlik kuran Akdoğan ailesi de egzotik tropikal meyveler yetiştirmeye başladı. Avokadodan passifloraya kadar çeşit çeşit ürün yetiştiren aile, örtü altında da 4 dönüm alana ejder meyvesi dikti. İlk yılında 4 dönümden 1 ton ürün alan üreticiler, bu sene ise 3,5 ton civarında meyve almaya başladı. İkinci senesinde 3,5 tona yakın ürün çıkması ve fiyatının kilogramda 80 TL’ye gitmesi sebebiyle üreticinin yüzü güldü. Hasadın sürdüğü bahçede bazı vatandaşlar kendileri de gelip istediği kadar ürün toplayıp alabildiği söylendi.

Verim bu yıl 3 kat arttı, talep fazla

Babası ve öbür kardeşinin Hatay’dan Mersin’e tarımla uğraşmak için yerleştiğini söyleyen kendisi de İstanbul’da kimya mühendisi olan Abdullah Akdoğan,” 2020 senesinde ailecek bir işletme kurduk. Bu gördüğünüz sera 4 bin metre kare. Geçen sene ejder meyvesinin ilk hasadını yapmıştık 1 ton civarında meyve aldık. Bu yıl de beklentimiz ortalama 3,5 ton meyve” şeklinde konuştu.

Mersin ve Erdemli bölgesinde tropikal meyveler yaygınlaşmaya başladığını anımsatan Akdoğan,” Turizm maksatlı bölgeye gelenler ile öbür müşterilerimiz bahçemize gelip kendiler de alabiliyor. Şimdi talep gayet iyi. Hem buradan hem yurt dışından talep fazla. Hem gelen müşterilerimize hem de talep edenlere kilogramı 80 TL’den veriyoruz. Gayet güzel bir rakam şuan memnunuz” diyerek konuştu.

Lifli yapısı olduğu için şeker hastalığına iyi geldiğini ve bir çok vitamin içerdiğini dile getiren Akdoğan soğuk yenildiğini ferahlatan bir lezzeti olduğunu da kaydetti.

Hasadın kolay olduğunu söyleyen aile bireylerinden Hatice Akdoğan, bu yıl verimli bir sene olduğunu ve iyi ki bu işe girdiklerini ifade etti.

Ailece ürün hasadı yaptıklarını dile getiren Fatma Akdoğan ise, hasat yaparken öncelikle meyvenin çiçek kısımlarını kestiklerini daha sonra köklerinden budayarak kasalara yerleştirdiklerini aktardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.