Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim?

25 milyonu aşkın üyesi olan e-ticaret sitesi Trendyol, son günlerde wayfair skandalı ile gündeme geldi ve herkes Trendyol kimin sorusunu sordu. Wayfair'de olduğu gibi, Trendyol da çocuk isimleri taşıyan sıradan fakat yüksek fiyatlı satışa koyulan ürünlerin ortaya çıkması sonrası Trendyol'dan konuya ilişkin açıklama yapıldı. Peki Trendyol sahibi kim? Trendyol kurucusu Demet Mutlu kim, eğitimi ne? Detaylar haberimizde...

2019 yılının ilk yarısında 25 milyon kullanıcıya ulaşan Trendyol’un 12 milyon aktif üyesi bulunuyor. Günde yaklaşık 550 bin ürün satışı gerçekleştiren Trendyol’un yıllık ürün satış adedi ise 200 milyon. Bu ürün satışını kaç siparişle yaptığı ise açıklanmadı.

Demet Mutlu master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard’ı yarım bırakmıştır. Kendi hayalini kurduğu işi yapmak isteyen Mutlu, 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u 2010 yılı mart ayında yayına geçirerek, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirmiştir.

Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli sitenin ilk yatırımcısı olmakla birlikte, daha sonra e-ticaret alanında ünlenen Sidar Şahin de sitenin ortakları arasında yer almıştır.

Kleiner Perkins Caufield ve Byers şirketinden yatırım alan Trendyol 2010 yılına geldiğimizde cirosunu 34 milyon 33 bin 478 dolara ulaştırmayı başarmıştır. Facebook adresi üzerinde de e-mağaza olanakları bulunan marka 2013 yılında Maslak’taki yeni ofisine taşınmış, daha sonra bu binaya Trend Store’u açmıştır.

Demet Mutlu, Trendyol’u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıp, kendini geliştirmiştir. Mutlu, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Orta Doğu ve Türkî Cumhuriyetler’de sürdürmeyi planlıyor.

Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim?

TRENDYOL KURUCUSU DEMET MUTLU KİM?

22 Ağustos 1981’de ABD’nin New York kentinde dünyaya geldi. Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New York Üniversitesi Ekonomi bölümünü birincilikle bitiren Demet Mutlu, daha sonra ise Harvard’da MBA’e (Master Of Business Administration) kabul edildi.

Demet Mutlu, lise öğrenimini İtalya’da yapmıştır. Liseden mezun olmasının ardından New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünü birincilikle bitiren Demet Mutlu, ardından Harvard Üniversitesi’ndeMBA’e (Master Of Business Administration) kabul edilmiştir.

Demet Mutlu master eğitiminin 2. senesinde, kendi işini kurma fikri sebebiyle Harvard’ı yarım bıraktı.

Demet Mutlu, İstanbul’da 300 bin dolar sermaye evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u 2010 yılı mart ayında yayına geçirdi.

Demet Mutlu, siteyi ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket haline getirdi.

Demet Mutlu, Evren Üçok ile evlidir.

İnşaatçı baba, bankacı anne

New York’ta doğdum. Babam işadamı, inşaat projeleri yapardı. Hem New York’ta, hem Türkiye’de. Annem ise Citibank’ta çalışıyordu. Babam (Bilal Mutlu) genç yaşta New York’a gitmiş. Şu an 76 yaşında ve halen aktif. Aslen Ankaralı. Annem ise Adanalı. Tarsus Amerikan’da okumuş, sonra İstanbul ardından New York. Orada da babamla tanışmışlar. İkisinin de yoğun iş hayatı vardı. Benim için güzel rol model oldular. Bana küçük yaştan itibaren hep ‘yapabileceğim’ anlatıldı. New York’ta aslında 3 yıl kaldım. Sonra İngiltere’de ilk okulun 3, 4 ve 5’inci sınıflarını okudum. İtalya’da da lise okudum. New York’ta işletme eğitimi aldım. Türkiye’ye döndüm.

Popülert bir haber platforumunun kurucusu Emre Kurttepeli Trendyol’unilk yatırımcısıdır. Ayrıca,e-ticaret alanında isim yapan Sidar Şahin de Trendyol’un ortakları arasında yer aldı.

Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu bu alışveriş sitesini kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışmıştır.

TRENDYOL NE ZAMAN KURULDU? TRENDYOL HAKKINDA BİLGİLER

2010 yılında yayın hayatına başlayan Trendyol Grup, Türkiye’de moda e-ticaret sektöründeki alışveriş sitesidir. Trendyol Grup markaları arasında Trendyol.com, Modagram.com ve Milla by trendyol bulunur.

2018 yılında Trendyol’un yüzde 75’i, Çin merkezli alışveriş devi ‘Alibaba’ tarafından 728 milyon dolara satın alındı.

1000’i aşkın çalışanı ile 10 milyondan fazla üyesi bulunan Trendyol, Türk tasarımcılarının ürünlerini satışa sunan ilk sitedir.

Demet Mutlu siparişlerinin çoğunu İstanbul, Ankara ve İzmir’den aldığını söylüyor, ancak siparişlerin yüzde ellisi ise Anadolu kentlerinden geliyor. Üye sayısı 4 milyonu aşan Trendyol, gün geçtikçe büyüyen bir marka haline gelmiş bulunmakta.

TRENDYOL İLE İLGİLİ ORTAYA ATILAN İDDİALAR

Tüm dünyayı sarsan ve sosyal medyada infial yaratan Wayfair skandalı Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol ile bağlantısı olduğu iddia edildi.

Sosyal medyada bir anda gündeme oturdu. Bu konu sonrası mağazalar kapatıldı.

Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim? Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim?  Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim?

WAYFAİR OLAYI NEDİR?

Geçtiğimiz günlerde Reddit’te PrincessPeach1987 adlı bir kullanıcı, online alışveriş sitesi olan Wayfair’de fahiş fiyatlara satılan ve garip isimlere sahip ürünlerin insan kaçakçılığı için bir paravan olarak kullanılıp kullanılmadığını sordu.

Kullanıcının bahsettiği fahiş fiyatlı ürünlere Neriah, Yaritza, Alyvia ve Samiyah gibi kadın isimleri verilmişti ve satış fiyatları ise 12 bin dolardan başlıyordu.

Ürünlerin aşırı pahalı olması oldukça dikkat çekici ancak asıl enteresan nokta ürünlere verilen isimlerin veri tabanında kayıtlı olan kayıp çocuklara işaret etmesiydi.

Jonathon Mobley tarafından paylaşılan gönderide yine fahiş fiyatlı ürünlere dikkat çekilerek bunların çocuk istismarı ve insan kaçakçılığına paravan olarak kullanıldığı iddia ediliyor. Mobley, olayı fark eder etmez polislerle irtibata geçtiğini ve onların da durumdan haberdar olduğundan bahsediyor.

Görmüş olduğunuz bu iki paylaşımın ardından işler kızışıyor ve Wayfair’in internet sitesinde insan kaçakçılığı için kanıt olarak sunulan görsellerdeki SKU (stok kodu) numaralarının Rusya menşeili arama motoru Yandex’te aratılınca çıkan sonuçların çocuk pornografisiyle alakalı görseller olduğu söyleniyor.

Tüm dünya Wayfair’in çocuk skandalıyla çalkalanırken, Trendyol’un bu site ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

Ortaya atılan bu kan dondurucu iddiaların üzerine Ürün kataloğunda sadece 4 kıyafet olan mağazanın fiyat ve kodları, ABD’deki Wayfair skandalına Türkiye’nin de dahil olup olmadığı tedirginliğine yol açtı.

TRENDYOL’DAN AÇIKLAMA: “ÜRÜN FİYATLARI SATICILAR TARAFINDAN BELİRLENİYOR”

Platformlarında on binlerce tedarikçinin kullanıcılara milyonlarca ürünü sunduğuna vurgu yapan Trendyol, “Ürün fiyatları satıcılar tarafından belirlenmekte. Ancak bu ürüne gelen geri bildirimler nedeniyle ürünler yayından kaldırılmıştır” ifadelerine yer verdi.İşte Trendyol tarafından yapılan o açıklama

Trendyol kimin? Trendyol’un sahibi kim?

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı