adplus-dvertising

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

Türk üreticiyi Avrupa ve Orta Doğu müşterisine ulaştırmayı planlayan Trendyol, yurt dışında şirket satın almayı da değerlendiriyor. Şirket, 5 yılda 5 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Online alışverişin yanı sıra Trendyol Expres ile hızlı market ve Trendyol Yemek ile yemek sektörlerine de dahil olan firma halka arzdan elde edeceği gelirlerle yurt dışına açılacak. Borsada ne zaman işlem görecek?
Takip et
Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, platform üzerinden satılan ürünleri Avrupa ve Orta Doğu’da müşterinin kapısına kadar götürmek istediklerini, bu amaçla yurt dışında depolar kurmayı ve şirket satın almayı hedeflediklerini açıkladı. Şirket halka arzı da planlıyor.

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

Önemli teknoloji şirketleri ve devlet fonlarının Trenyol’un yatırımcısı olduğuna işaret eden Çetin, artık ihracatın da dijitalleştiğine dikkati çekerek, “Platformumuzda her ilden binlerce satıcı var. Sattığımız malların yüzde 75’i Türkiye’de üretiliyor. Hedefimiz Türkiye’deki ürünleri Berlin’de, Riyad’da, Dubai’de müşterinin kapısına kadar götürmek. Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde bu potansiyelimiz var. Trendyol’dan satılan ürünleri 500 milyonluk Avrupa ve Orta Doğu pazarına, müşterinin kapısına kadar götürmek istiyoruz. Bu amaçla yurt dışında bazı noktalarda ayrıştırma merkezleri ve depolar kurmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

“Alibaba sıcak bakıyor”

“Önümüzdeki 5 sene 5 milyar dolarlık hem yurt içinde hem yurt dışında yatırım düşünüyoruz. Bu operasyonlar için yurt dışında şirket satın almaları da değerlendiriyoruz. Bazı yatırımları ise sıfırdan yapacağız. Yatırımcılarımız da bize inanıyor ve sermayeleriyle bizi desteklemeye hazırlar” diyen Çetin, yurt dışındaki yatırımları tamamen Trendyol markası adıyla yürüteceklerini vurguladı. Çetin, platformun isminin Avrupa’da ve Orta Doğu’da karşılığı olduğunun altını çizdi. Çetin, stratejik ortakları olan Alibaba’nın da bu stratejiyi desteklediğini aktardı.

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

“İkili halka arz da olabilir”

Halka arz planları bulunduğunu da aktaran Çetin, şöyle konuştu:

“Bütün teknoloji şirketleri bir boyuta geldiğinde halka arz oluyor. Halka arzda üçte bir ciromuzun ihracattan geldiğini görmek istiyoruz. Zamanlama olarak hedeflerimize 2024-2025 yıllarında ulaşabiliriz. Belki 2023’e kadar da o hedeflere ulaşabiliriz. Türk şirketi olarak İstanbul ve başka bir pazarla beraber ikili halka arz olabileceğini düşünebiliriz. İkinci yer Londra mı olur, New York mu olur, o günkü duruma bakarız. New York teknoloji şirketleri için önemli bir Borsa.”

Fiyatlarının enflasyonun altında kaldığını savunan Çetin de kendilerinin sahte ürün satan satıcılarla ilişiklerini kestiklerini de belirtti.

1,1 milyon istihdam

Verilen bilgiye göre,”Trendyol, 2021 yılında 150 milyon dolar hacminde doğrudan e-ihracat gerçekleştirirken yabancı ülkelerdeki müşterilerin platformdan satın aldıkları ürünlerden oluşan ticaretin toplam hacmi 115 milyon dolara, toplam ihracat hacmi ise 265 milyon dolara ulaştı. Doğrudan ve dolaylı 1,1 milyon kişilik istihdamın 2023 yılında 2,4 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor.

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

HALKA ARZ PLANIMIZ VAR”

Halka arz planları bulunduğunu da aktaran Çetin, şöyle konuştu:

“Bütün teknoloji şirketleri bir boyuta geldiğinde halka arz oluyor. Bizim de inşallah önümüzde öyle bir hedefimiz var fakat onun için e-ihracatı da çok büyük hedef olarak koyduk. Halka arzda üçte bir ciromuzun ihracattan geldiğini görmek istiyoruz. Zamanlama olarak hedeflerimize 2024-2025 yıllarında ulaşabiliriz. Belki 2023’e kadar da o hedeflere ulaşabiliriz. Türk şirketi olarak İstanbul ve başka bir pazarla beraber ikili halka arz olabileceğini düşünebiliriz. İkinci yer Londra mı olur, New York mu olur, o günkü duruma bakarız. New York teknoloji şirketleri için önemli bir borsa.”

“FİYATLAR ENFLASYONUN ALTINDA”

Trendyol üzerinden satılan ürünlerin fiyatlarını kendilerinin belirlemediğini vurgulayan Çetin, sorumluluğun satıcıda olduğunu ve fiyata müdahale edemediklerini belirtti.

Trendyol halka arz planı açıklandı! Trendyol halka arz ne zaman olacak?

Trendyol İcra Kurulu Üyesi Ozan Acar da e-ticaretin rekabetçi yapısının enflasyon üzerinde de baskısı olduğuna dikkati çekerek, “Bizdeki fiyatlar enflasyonun yüzde 4 altında. Buradaki fiyatlar da enflasyon sepetinde dikkate alınmalı. Son elde ettiğimiz Kasım 2021 datasına göre Trenyol’da toplam fiyatlar gerilemiş.” ifadelerini kullandı.

Trendyol halka arz ne zaman, hangi borsada?

Halka arz süreciyle ilgili açıklama Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin’den geldi. Çetin, açıklamasında Londra ya da New York borsalarından birinde dual listing yöntemiyle halka arz yapmayı planladıklarını duyurdu. Avrupa ve Orta Doğu’da 500 milyon kişilik yeni bir pazarın olduğu ifade eden Çetin, halka arzın önemine dikkat çekti.

Çetin açıklamasında “Bütün teknoloji şirketleri bir boyuta geldiğinde halka arz oluyor. Bizim de inşallah önümüzde öyle bir hedefimiz var fakat onun için e-ihracatı da çok büyük hedef olarak koyduk. Halka arzda üçte bir ciromuzun ihracattan geldiğini görmek istiyoruz. Zamanlama olarak hedeflerimize 2024-2025 yıllarında ulaşabiliriz. Belki 2023’e kadar da o hedeflere ulaşabiliriz. Türk şirketi olarak İstanbul ve başka bir pazarla beraber ikili halka arz olabileceğini düşünebiliriz. İkinci yer Londra mı olur, New York mu olur, o günkü duruma bakarız. New York teknoloji şirketleri için önemli bir borsa.” ifadelerini kullandı.

Buna göre Trendyol’un 2022-2023 yılları içerisinde halka arzının gerçekleşmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.