Trakonya balığı zehirli mi, hangi bölgelerde yaşar?

Trakonya balığı yenir mi, Trakonya zehiri öldürür mü? Türkiye'de birçok bölgede görünen Trakonya balığı özellikle havaların ısınmasıyla birlikte tatilcilerin kabusu haline geliyor. Sığ sularda sıklıkla görünen Trakonya balığı üzerinde barındırdığı zehirli dikenler sebebiyle tehlikeli bir canlıdır.
Takip et
Trakonya balığı zehirli mi, hangi bölgelerde yaşar?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kışın derin sulara çekilen Trakonya balığı yaz aylarında sığ sularda sıklıkla görünür. Özellikle kumsal alanları seven balık türü aslında saldırgan bir tür değildir. Ancak yaz aylarında denize giren tatilciler zaman zaman balığın üzerine basabilmektedir. Balığın sırtındaki dikenler ile temas sağlandığında ise balıkta bulunan toksinler temas sağlayan kişinin vücudunda çeşitli semptomlara sebep oluyor.

Trakonya balığı zehirli mi, hangi bölgelerde yaşar?

Trakonya balığı sadece kumsallarda denize giren tatilciler için değil amatör balıkçılar içinde büyük tehlike arz ediyor. 53 cm boyuna kadar oluşabilen balık ülkemizde genellikle 16-18 cm büyüklüğünde görülmektedir. Olta balıkçılığında sık sık balıkçıların karşısına çıkan bu türü çıplak elle iğneden ayıklamak büyük bir hata olacaktır. Zira yaşanan zehirlenme vakalarının yüzde doksanı bu şekilde meydana gelmektedir. Uzmanlar oltaya takılan balığın kesinlikle tamamen ölüp hareketsiz kaldıktan sonra pense yardımıyla çıkartılmasını öneriyor.

Trakonya balığı zehirli mi, hangi bölgelerde yaşar?

Genellikle etçil olarak beslenen Trakonya ülkemizde Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’de görülebilir. Trakonya balığını diğer balıklardan ayıran en büyük fiziksel özelliği ise sırtında bulunan yelpaze şeklindeki dikenleridir. Balık ayrıca diğer türlere nazaran çok daha renkli bir deri yapısına sahiptir.

TRAKONYA BALIĞI YENİR Mİ?

Trakonya balığı ayrıca balon balığı gibi diğer zehirli türlerin aksine yenilebilmektedir. Balıkta bulunan toksinler sadece sırt dikenlerinde yer alır. Balığın temizlenmesinde bu dikenlerin ayıklanması tehlikeyi tamamen ortadan kaldırabileceği gibi son derece lezzetli bir eti vardır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.