Trafik sigortaları için yeni düzenleme! Tazminatlar standart hale getirildi…

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili değişiklikler içeren kanun tasarısı Meclis'ten geçerek yürürlüğe girdi. Yeni sigorta düzenlemesine göre sigortalılara ödenecek olan vefat ve sakatlık tazminatları standart hale getirilecek. Düzenleme ile birlikte hak kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.
Takip et
Trafik sigortaları için yeni düzenleme! Tazminatlar standart hale getirildi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Standart gelmesi ile mahkemelere başvurmaya bile gerek kalmayacak, mağdur olan taraf ne alacağını, sigorta şirketi de ne ödeyeceğini bilecek. Bu sayede son zamanda türeyen hasar aracılarına da gerek kalmayacak.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın alakalı yazısı şu şekilde; Trafik kazasında yaşamını yitirenlerin yakınları ve gene kazada sakat kalan vatandaş; direk sigorta firmasına başvuracak, sigorta şirketi kamunun tespit ettiği standart tazminat taktiğine göre hesaplamayı yapıp, tazminatı hemen ödeyecek.

Aracıya vekâlet ver, aracı gitsin mahkemede dava açsın, dava iki-üç sene sürsün, dava sonunda mahkemenin hükmettiği tazminatın yüzde 40-50’sini aracı cebe indirsin, kalanını mağdura versin dönemi böylece kapanmış oldu.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞTI

Başka neler değişti? Trafik sigortasından ticari araçlar ve araç kiralama firmalarına kar kaybı, gelir kaybı, kira kaybı, iş durması gibi tazminatlar ödenmeyecek. Şoförler, küçük hasarlar için değer kaybı tazminatı talep edemeyecek.

Değer kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı dikkat alınacak. Trafikten çekilecek, hurdaya çıkmış araçlar sigortadan değer kaybı tazminatı alamayacak.

Gelelim esas konuya. Kanunun çıkmaması için bazı kesimler, özellikle de hasar aracıları, trafik sigortasındaki değişikliklerin vatandaşın aleyhine olacağını, devletin vergi kaybına uğrayacağını, kamunun yargılama harç zararı oluşacağını iddia ederek, ciddi lobi faaliyeti yürüttüler, Meclis’te komisyonları ve komisyon mensuplarını etkilemeye çalıştılar.

Kanun çıktı, ama şu oldu; vatandaşın kafası karıştı. Nereden mi biliyorum? Okuyuculardan gelen, ‘sigortadan az mı tazminat ödenecek?’, ‘devlet gelir kaybına mı uğrayacak’ benzeri sorulardan anlıyorum. Bu kesimler, bu iddialarını sosyal medya üstünden benimle de paylaştılar.

KİMLER, NEDEN İTİRAZ EDİYOR?

İddialar doğru mu diyerek sordum soruşturdum, hem sigortacılarla hem de hukukçularla konuştum. Anlatayım ki, artık bu trafik sigortası konusu kapansın.

İddia: Tazminatlar öz ödeneceğinden devlet vergi kaybına uğrayacak.
Doğrusu: Trafik sigortasından ödenen vefat ve sakatlık tazminatlarında devlet bugüne kadar sigorta şirketi ya da vatandaştan herhangi bir vergi almadığı için gelir kaybı söz konusu değil. Bu Şekilde bir vergi hiç olmadı, olmayacakta.

İddia: Çıkan kanun sebebiyle mağdurlar daha düşük tazminat alacak.
Doğrusu: Konu biraz teknik, basitleştirerek anlatayım. Trafik sigortasında vefat tazminatı sigorta genel koşullarına göre; kişinin yaşı, geliri, bakmakla yükümlü olduğu kişiler gibi birçok kritere göre hesaplanıp, çıkan tazminat geride kalanlara ödeniyor.

2015 senesinden beri de belirli standart uygulanarak ödeniyordu. 2020’de Anayasa Mahkemesi tazminat hesaplamasının genel koşularla düzenlenemeyeceğine, yasayla yapılması gerektiğine hükmetti. Fakat tazminat hesaplama taktiği hakkında bir karar vermedi. Şuanda o yasa çıktı. Dolayısıyla 2020’nin ortasına kadar tazminat nasıl ödeniyorsa şuanda gene aynı biçimde ödenecek. Ödenecek tazminatlarda herhangi bir düşüş olmayacak.

TAZMİNATLAR DÜŞECEK Mİ?

İddia: Tazminatlar düşeceğinden mahkemelerin alacağı harçlar azalacak, kamu zararı oluşacak.

Doğrusu: Zaten kanunun maksadı da bu; tazminatların yargıya gitmeden çözülmesi, yargının yükünün azaltılması, vatandaşların senelerce yargı kararını beklemeden tazminatını alması. Zaten vatandaşı yargıya zorlayan hasar aracıları. Ne yapıyorlardı? ‘Dava açalım, üç-dört katı tazminat alırız’ diye, vatandaşları kandırıp, ellerinden vekalet alıyorlardı. Sonra da sigorta firmalarına dava açıyorlardı. Bu sebeple de 350 binden fazla tazminat dosyası mahkemelerde çözülüyor.

Sonra ne oluyor? Mahkeme tazminata hükmediyor, tazminatın yüzde 40-50’sini aracı komisyon isimi altında cebe indiriyor, kalanı vatandaşa ödüyor. Vatandaş aynı tazminatı hatta belki daha fazlasını, zamanında sigorta firmasından alacağına; mahkeme sebebiyle 2-3 sene sonra alabiliyor. Yani vatandaş, hasar aracıları sebebiyle mağdurdu. Yeni kanun ile mağduriyet bitmiş oldu. Özetle, iddiaların hiçbir dayanağının olmadığını, yeni kanunun, devletin ve vatandaşın yararına olduğunu, kimsenin mağdur olmayacağını öğrendim. Elbette mağdur olan bir kesim var; onlar da işte bu hasar aracıları. Bu arada şunu da belirteyim, bir iki hafta içinde hasar aracılarının mağdur ettiği birçok okuyucu da mağduriyetlerini benimle paylaştı. Gerekirse gelecek yazılarımda bunlara da değinirim.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.