adplus-dvertising

Trafik kazasında kızı ve damadını kaybeden babadan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasına sitem

Kurban Bayramı’nın birinci günü Ankara-Niğde Otoyolu’nda yaşanan trafik kazasında kızını ve damadını kaybeden gazi Murat Kiraz, cenazelerin defni için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçtiklerini fakat bazı uygulamalar sunularak Bağlum Mezarlığı’na defin yapılamayacağı yanıtını aldıklarını belirtti. Kiraz, Büyükşehir Belediyesi’ne tepki göstererek, “Gazilik falan çok mühim değil onlar için” şeklinde konuştu.
Takip et
Trafik kazasında kızı ve damadını kaybeden babadan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasına sitem
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara’da yaşayan mühendis İbrahim Köktaş (33), eşi Rumeysa Erva Köktaş (23) ve kızları Ayşe Sena Köktaş (2), Kurban Bayramı’nın birinci günü bayram ziyareti için Ankara’dan Mersin’e doğru yola çıktı. Ankara-Niğde Otoyolu’nda Bekir C. yönetimindeki 06 DM 408 plakalı lüks araç, Köktaş ailesinin bulunduğu araca hızla arkadan çarptı. Kazada baba İbrahim Köktaş olay yerinde, anne Rumeysa Erva Köktaş ise kaldırıldığı Kırşehir Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Gece saatlerinde cenazeler Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Bağlum semtine getirildi. Çiftin kazada ağır yaralanan 2 yaşındaki kızları Ayşe Sena Köktaş ise Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilerek yoğun bakıma alındı.

Cenazelerin defni için Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçen Köktaş ailesinin yakınları, çiftin ‘Bağlum nüfusuna kayıtlı olması, daha önce mezarlığa birinci derece yakınlarının defnedilmesi yahut Bağlum’da 10 senedir ikamet ediyor olması’ koşullarını taşımadığından dolayı vasiyetleri olan Bağlum Mezarlığı’na defnedilemeyeceği yanıtını aldı. Defin için saatlerce bekleyen Köktaş çiftinin cenazeleri, komşularının Bağlum Mezarlığı’ndan satın aldığı yeri tahsis etmesiyle defnedilebildi.

“Allah razı olsun, bir komşumuz daha önce kendisine aldığı yeri kızıma verdi ve defin olundu”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rumeysa Erva Köktaş’ın babası gazi Murat Kiraz, uygulamadan dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sitemde bulundu.

Cenazelerin uygulamadan dolayı bir müddet mezarlıkta beklediğini söyleyen Kiraz, şunları belirtti:

“Kızım ve damadımı bayramın ilk günü Ankara-Niğde Otoyolu’nda araçlarına arkadan çarpılmasından mütevellit kaybettik. Kendilerinin de vasiyetleri vardı, ‘Bizi Bağlum’a, Abdulhakim Arvasi Hazretleri’nin yanına gömün’ diyerek. Ancak ne hikmetse defin olunmasına izin verilmedi belediyenin aldığı karar ile. Yok 10 yıl ikamet koşulu. Parayla satın alalım dedik, onu da vermediler. Allah razı olsun bir komşumuz daha önce kendisine aldığı yeri kızıma verdi ve defin olundu. Gazi olduğumuzu söyledik, yok dediler. Annem babam da orada, ona karşın kabul etmediler. Götürün buradan dediler. Gazilik falan çok mühim değil onlar için. Öyle anladım yani. O zaman Bağlum’dan kimse ev de almayacak, çünkü oraya defin olmuyor. Çok garip bir uygulama başlamış. Yavrularımı orada 2-3 saatten fazla beklettik. Başkası bu şekilde bir şey yaşamasın. Nereye defnedilmek istiyorsa oraya defnedilsin insanlar, zor bir şey değil bu.”

Öte yandan, kazada, Köktaş çiftinin ölümüne, kızlarının ise yaralanmasına neden olan Bekir C., asli kusurlu bulunmasına karşın 6 gün serbest gezdi. Sonrasında İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) konuyu takibi üstüne Bekir C., ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Şüpheli Bekir C., Şereflikoçhisar Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.