adplus-dvertising

Trabzon’da içerde eşyaları çıkartılmadan evleri yıkılan hane sahipleri yıkım ekiplerine tepki gösterdi

Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Orta Mahalle’de Sürmene Belediyesi tarafından yıkılan ahşap ev sakinleri evde eşyaları olduğu halde yıkımın yapıldığını ve mağdur olduklarını öne sürdüler.
Takip et
Trabzon’da içerde eşyaları çıkartılmadan evleri yıkılan hane sahipleri yıkım ekiplerine tepki gösterdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ruhsatsız, yola taşma ve amcalarının ortak alanda ev yapma şikayeti gerekçesiyle evin yıkıldığını ifade eden Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ise bir ay öncesinden hane sahiplerine evi boşaltmaları gerektiğini ilettiklerini belirtti.

Trabzon’da içerde eşyaları çıkartılmadan evleri yıkılan hane sahipleri yıkım ekiplerine tepki gösterdi

“Görme engelli ağabeyimi dışarı çıkartıp yıktılar”

Başlarından geçen olayı anlatan yıkılan hane sahiplerinden Kadri Ergül, “2015 senesinde evimiz yandı. Kiraya çıktık. Ağabeyim görme engelli olduğu için Valilik tarafından Akçaabat ilçesinde kendisine TOKİ dairesi verildi. Tabi o ev ağabeyime verilen bir ev. Orada rahat edemiyorsun. Yol uzak. Neticede köyde çalışıyoruz. Pandemi döneminde buraya ev yapmaya karar verdik. Amca, hala herkesten onay aldık ve ev yaptık. Belli bir müddet sonra amcam davacı oldu. Bakanımız Süleyman Soylu evimiz yandığı zaman belediye başkanına evimizi tekrardan yapmamız için yardım edilmesini belirtti. Belediye başkanı söz verdi. ‘Bu ev yıkılmayacak’ şeklinde konuştu. Ben bu şekilde bir ev yıkımı görmedim. Evin eşyası içinde. İki adet beyaz eşyayı dışarı çıkarıp tutanak tutmuşlar. Yıkıyorsan hepsini yık. Evimize gelen bir tebliğ kağıdı yok. Bu ev yeri dede arazisi herkesin hissesinin olduğu bir yer. Neticede biz bu evi yaparken herkese sorduk. Herkesin olurunu aldık. Çocuk oyuncağı bir iş değil yani. Kağıt üstünde yapmıyorsun bu işi ama neticede karşındaki insan halan, amcan. Söz veriyor sana ondan sonra keyfine göre hareket ediyor. Amcam şikayetçi oldu. Zabıta geldi. Ahşap, demonte ev olduğunu söylediler. Yapımı aşamasında cezasının dahi olmadığını söylediler. Yalnızca bir tutanak yazıp gittiler. Ondan sonra amcam iki ay sonra şikayetçi olmaya başladı. Evi Sürmene Belediyesi’nin kepçesi yıktı. Tebligat elimize ulaşmadı. Yalnızca yıkım kararı geldi ama mahkeme sürecini bekleyeceklerdi. Engelli ağabeyimi dışarı çıkartıp; çamaşır makinesi, dondurucu, termosifonu çıkartarak evi yıkmışlar” şeklinde konuştu.

Trabzon’da içerde eşyaları çıkartılmadan evleri yıkılan hane sahipleri yıkım ekiplerine tepki gösterdi

“Hakkımızı arayacağız”

Ev yapılan yerin tapusunun olduğunu ancak yerin pay edilmediğini belirten Kadri Ergül, “Burası 7 kardeşe ait tapulu bir yer. Resmi olarak yerler bölünmedi ama bizim de burada bir hakkımız olduğu için burada bir ev yaptık. Kardeşlerden izin alınarak yapılan bir evdi. Ama sonucu bu şekilde oldu. Önceden bize bu evin demonte olduğunu evi sökmemizi söyleyebilirlerdi. Bir çok malzememiz enkazın altında kaldı. Saçma sapan bir yıkım. Hakkımızı arayacağız. Avukatla görüştüm. Bir evin tamamen boşaltılmadan yıkılamayacağını belirtti bize avukat. Dalga geçer gibi yıkmaları benim zoruma gidiyor” diyerek konuştu.

“Ne yapacağımızı bilmiyorum”

Yıkımın yapıldığı sırada bahçede fındık topladığını belirten Ayşe Ergül, “Evde görme engelli oğlum vardı. Öbür çocuklarımı telefonla aradım ulaşamadım. Bana tuvaletle banyoyu yıkacaklarını söylediler. Paldır küldür yıkıp gittiler. Eşyalarımız evin altında kaldı. Geceyi bu açık yerde geçirdik. Yağmur yağdı tüm eşyalarımız ıslandı. Ne yapacağımızı bilmiyorum” dedi.

Başkan Üstün: “Kanunların verdiği yetkileri kullandık”

Evin ruhsatsız olduğu için yıkıldığını söyleyen Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ise “Bir ay önce yıkıma gittik. Bir ay evi boşaltmak için bizden müsaade istediler. Bir ay sonra tekrar gittik evi boşaltmamışlar. Jandarma, muhtar nezaretinde tutanak tutularak evin içi boşaltıldı. Daha sonra evin araç yolu üstüne gelen kısmı yıkıldı. Bu vatandaşın kendi hatası. Ben kendisine 2,5 senedir yalvarıyorum. Ortak tapulu alanın üstüne evi yaptıkları için amcası şikayet ediyor. Bizde gidip mühürledik. Yapma dedik ama bizi dinlemedi. Devam etti. Tekrar mühürledik. Savcılığa verdik. Sonrasında evin yıkım kararı çıktı. Daha sonra biz evi yıkmadığımız için amcası bizi CİMER’e şikayet etti. Yetmedi gidip savcılığa şikayet etti. Savcılık hakkımızda soruşturma başlatacak diyerek 2,5 sene işi oyaladık. Bir ay önce yıkmaya gittik. Bir ay müsaade istedi. Ama boşaltmadı. Savcılık bize ‘Evi neden yıkmadınız’ diyerek yazı yazı yazınca mecbur kaldık yıktık. Kanunların verdiği yetkileri kullandık. Vatandaşın eşyaları evin içerisinden boşaltıldı. Vatandaş esasında yola tecavüz etmiş, hisseli yere ev yapmış, amcası ile husumeti var. Amcası bize devamlı şikayet ediyor. Ben onun için cezaevine mi girecektim yani. Kendilerine tebligat birçok defa yapıldı. Biz orayı mahkemeye verdik. Mahkeme ona ceza kesti. Encümen kararıyla yıkım yapıldı” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.