Toyota, Woven City projesine başladı!

Toyota ilk defa 2020 senesinin ocak ayında duyurulan Woven City projesi için çalışmalarını başlattı. Japon firma, yüksek teknolojiye sahip ‘Woven City’ kentinin temel atma törenini gerçekleştirdi.
Takip et
Toyota, Woven City projesine başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Toyota ve Toyota Grubu’nun mobilite geliştirme projelerinden sorumlu Woven Planet, Japonya’da Fuji’deki eski bir araç imalat tesisinde kentin yapımına başladı.

Woven City ile beraber ‘0’ emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerinden güç alan tamamen bağlantılı bir ekosistem yaratılacak. Bu kapsamla inşa edilen şehir, daha iyi bir topluma hizmet etmek maksadıyla teknolojik gelişimi hızlandırmayı amaçlıyor.

Woven City’nin temel atma törenine Toyota Başkanı Akio Toyoda ile beraber Shizuoka İdari Bölgesi Valisi Heita Kawakatsu, Susono Belediye Başkanı Kenji Takamura, Woven Planet Üst Yöneticisi (CEO) James Kuffner, TMEJ Başkanı Kazuhiro Miyauchi ve yerel halk temsilcileri katıldı.

WOVEN CİTY TEKNOLOJİK BİR ŞEHİR

Kenti yaşayan bir laboratuvar ve devamlı evrimleşen bir proje olarak tasarlayan Toyota, Woven City’de otonom teknolojiler, robot, kişisel mobilite, akıllı evler ve yapay zeka gibi teknolojiler geliştirilmesini ve testler gerçekleştirilmesini sağlayacak. Aynı zamanda burada bir dizi iş fırsatının sağlanması ve dünya çapından araştırmacıların yer alması bekleniyor.

Toyota, Woven City projesine başladı!

GÜNÜMÜZ ŞEHİRLERİNDEN FARKLI OLACAK

Woven City’de zemin seviyesinde üç tür cadde yer alacak. Birisi otonom araçlara, birisi yayalara ve birisi de kişisel mobilite araçları kullanan yayalara ait olacak. Aynı zamanda yük ve eşya taşınması ismine kullanılmak üzere bir yer altı yolu inşa edilecek. İleri teknolojiye sahip olacak kentte hayat öncelikle çoğunluğu yetişkin olmak üzere, küçük çocukları olan ailelerin bulunacağı ortalama 360 sakinle başlayacak. Ardından, araştırmacıların ve Toyota çalışanlarının katılımıyla beraber 2 binden fazla nüfusa ulaşılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.