Toyota, çip krizi sebebiyle 2021 yılında daha az araba üretecek!

Toyota Motor, koronavirüs pandemisinin etkisiyle yarı iletken çip tedarik sorunu sebebiyle mevcut mali sene küresel araç imalatını düşürecek. 2021 senesi için küresel araç imalat hedefini 300 bin düşüreceğini açıklayan şirket, ortalama 9 milyon araç imalatı hedefliyor. Toyota, Mart 2022’de sona erecek 2021 mali senesi kar hedeflerini ise koruduğunu açıkladı.
Takip et
Toyota, çip krizi sebebiyle 2021 yılında daha az araba üretecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel çip krizinin vurduğu Toyota, 2021 senesi araç imalat hedefini ciddi oranda düşürüyor

Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası araba üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Buna göre Toyota, yarı iletken çip tedarik sorunu ile Malezya ve Vietnam dahil Güneydoğu Asya ülkelerinde artan Kovid-19 vakalarının, imalat bantlarını olumsuz etkilediğini açıkladı.

ARAÇ ÜRETİM HEDEFİNİ 300 BİN DÜŞÜRECEK

Japon şirketinden yapılan açıklamaya göre Toyota, çip tedariki ve salgının olumsuz etkileri sebebiyle, 2021 mali sene kapsamında küresel araç imalat hedefini 300 bin düşürecek. Üretici şirket yeni projeksiyonla bu mali senede küresel bazda ortalama 9 milyon araç imalatı hedefliyor. Bu hedef daha önce 9,3 milyon olarak açıklanmıştı.

GELECEK AY 550 BİN ARAÇ İMAL EDİLECEK

Bu kapsamda bu ay, daha önce açıklanan 540 bin yerine 470 bin, gelecek ay ise 880 bin yerine 550 bin araç imal edilecek.

Japon şirket kasım ayına yönelik mevcut planlamalarını sürdürdüğünü fakat “gidişatın belirsizliğini koruduğunu” bildirdi.

Toyota, Mart 2022’de sona erecek 2021 mali senesi kar hedeflerini ise koruduğunu açıkladı.

ÇİP KRİZİ NEDİR?

Sağlık için giyilebilir elektronikten araç içi elektronik sistemlere kadar teknolojinin her alanında büyük öneme sahip olan çipler, ülkeler arasındaki rekabet unsurlarından biri haline dönüşürken, koronavirüs salgınının etkisiyle otomotiv sektöründen başlayarak küresel bir “dar boğazın” başrolünü aldı. Tedarik zincirinde aksamalara neden olan ve ekonomik tahminleri boşa çıkaran koronavirüs salgını, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan arabalara kadar birçok teknolojik ürünün imalatında kullanılan çiplerin arzında da küresel bir “kıtlığı” beraberinde getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.