Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın, “Neden teslim oldun?” sorusuna, “Çok zorlandım. Ailemle büyük problemler yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle problem yaşadığım için teslim oldum” cevabı verdi. Aydın, yanında alacaklılar listesini de getirdiğini söyledi.
Takip et
Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çiftlik Bank vurgunuyla ortalama 511 milyon lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın, Türk Konsolosluğu’na teslim olduğu Brezilya’dan önceki akşam saat 22.05’te Türkiye’ye getirildi. Uçakta kendisini getiren polisler tarafından İstanbul polisine teslim edilip kelepçelenen Mehmet Aydın’a İstanbul Havaalanı’ndaki adli tabiplikte sağlık kontrolü yapıldı. Çiftlik Bank kurucusu Aydın, daha sonra sorgusunun yapılacağı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Geceyi şubenin bodrum kattaki nezarethanesinde geçiren Aydın’ın resmi sorgusu başlamadı.

MÜLAKAT HAVALİMANINDA Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Polisler, Mehmet Aydın’la İstanbul Havaalanı’ndaki Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek binasında kısa bir mülakat yaptı. Mülakatta polislerin, “Neden teslim oldun?” sorusuna Aydın, “Çok zorlandım. Ailemle büyük problemler yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle problem yaşadığım için teslim oldum“ şeklinde konuştu. Yurtdışında çevresinde de zorluklar çıkarıldığını söyleyen Aydın, “Borçlarımı ödeyeceğim. Borcum kadar alacaklarım da var. Borcumun büyük kısmını ödedim. Mağduriyetleri gidereceğim” dedi. Aydın, Brezilya’dan yanında firma belgelerini ve alacaklılar listesini de getirdiğini söyledi. Polisin bu belgelerle soruşturma esnasında ele geçen belgeler arasında inceleme yaparak sorulara son şeklini vereceği söylendi.

AVUKATLARI 10 DAKİKA GÖRÜŞTÜ Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 gün gözaltı süresi verdiği Mehmet Aydın’ı 3 avukat savunacak. 3 avukat dün sabah saatlerinde Aydın’la görüşmek için Emniyet’e geldi. Avukatlar Aydın’la ortalama 10 dakika görüştü. Aydın’ın 3 avukatından biri olan Fatih Kuş, görüşme sonrası, yurtdışına kaçırılan paralarla Bitcoin alındığı iddialarına, “Henüz yazılı ifadesi alınmadı, ailesinin baskısı ile teslim olduğu iddiaları yalan” şeklinde konuştu.

POLİSLER BELGELERİ İNCELİYOR Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Aydın’ın resmi sorgusunun başlamadığı, polislerin Aydın’ın yanında getirdiği firma belgeleri ve alacaklılar listesini inceledikten sonra soruların hazırlanarak resmi sorguya geçileceği söylendi.

3. DALGA SORULARI Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Brezilya’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ olarak bilinen Mehmet Aydın ile ilgili verilen 4 günlük gözaltı kararının ayrıntılarına ulaştık. Aydın, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının geçen ay savcılığa başvuran 128 mağdurun şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış.

Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Mehmet Aydın ile ilgili İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bir dava var. Çiftlikbank’ı sistemindeki öbür sanıklar da bu davada yargılanıyor. Toplam 48 sanığın olduğu davada tutuklu olan yok. Mehmet Aydın burada ‘bir numaralı’ sanık. Ile Ilgili 75 bin seneye kadar hapis isteniyor. Fakat bu süreçte yeni mağdurlar ortaya çıkıp şikâyetçi olduğu için de savcılığın yürüttüğü ayrı bir soruşturma süreci var. Savcılık şikâyetçi olanların mağdur olduklarına dair gösterdikleri kanıtları önce bilirkişiye gönderiyor. Eğer bilirkişi araştırmasının sonrasında mağdurlar savcılığa bildiriliyor ve savcılık soruşturma başlatıyor.

128 MAĞDUR ŞİKÂYET EDİNCE… Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Bu kapsamdaki ‘2. Dalga’ mağdurların yer aldığı bir iddianame daha hazırlanmış ve mahkemedeki dava ile birleştirilmişti. ‘3. dalga’ olarak son soruşturmada toplam 128 yeni mağdur Mehmet Aydın’dan şikâyetçi oldu. Aydın’a işte bu 128 kişinin şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Aksi halde Tosun hakkındaki davada mahkeme tarafından doğrudan tutuklanacaktı. Fakat şuanda 4 gün boyunca emniyette kalacak ve teknik ayrıntıları iyi bilen mali şube polisleri tarafından detaylı olarak sorgulanacak. Bu polisler arasında finans ve iktisat konularında eğitim almış, ‘Ponzi’ ve dijital dolandırıcılık üstüne özel kurslara katılmış olanlar da var.

O BİLETİN PARASINI DA ÖDEYECEK Tosuncuk neden teslim olduğunu açıkladı!

Brezilya’dan Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirilen Mehmet Aydın için “Bileti de bedavaya getirdi” yorumları yapıldı. Bu konuyu da araştırdık. İlgili mevzuata göre Aydın o biletin parasını da ödeyecek. Hatta Aydın’ı getirmeye giden üç polisin bilet masrafı da kendisinden alınacak. Bilet paraları yargılama neticesi çıkacak kararda ‘yargılama gideri’ olarak Aydın’dan tahsil edilecek. Tosun’un getirilmesi sürecinde yapılmış başka masraflar da varsa onlar da bu giderlere dahil edilecek. Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a geldiği biletin fiyatı ortalama 750 dolar…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.